O‘zbekistonda tug‘ilganlik guvohnomasini rasmiylashtirish narxi e’lon qilindi
Ushbu xizmatlarning narxi va ularni olish tartibini 4 fevral kuni AOKAda o‘tkazilgan brifingda Adliya vazirligi matbuot xizmati rahbari Sevara O‘rinboyeva tushuntirib berdi.
1 fevraldan boshlab bazaviy hisoblash miqdori (BHM) 245 ming so‘m etib belgilangan. Shundan kelib chiqib, quyidagi tariflar amal qiladi:
• tug‘ilganlik to‘g‘risidagi guvohnomani birinchi marta olish — 36 750 so‘m. Faqat BHMning 15 foizi miqdoridagi gerb yig‘imi undiriladi;
• guvohnomani takroran olish — 73 500 so‘m: 36 750 so‘m davlat boji va 36 750 so‘m gerb yig‘imi;
• tug‘ilganlik to‘g‘risidagi guvohnomani tantanali sharoitda joyida berish — 159 250 so‘m: 36 750 so‘m gerb yig‘imi va xizmat uchun 122 500 so‘m.
Guvohnoma qanday rasmiylashtiriladi?
Bola tug‘ilgandan so‘ng tibbiyot muassasasi bir kun ichida bola va uning ota-onasi haqidagi ma’lumotlarni «Tug‘ilish va o‘limlarni, shu jumladan perinatal o‘limni elektron hisobga olish» axborot tizimiga kiritadi.
Shundan so‘ng ma’lumotlar avtomatik ravishda «FHDYOning yagona elektron arxivi» axborot tizimiga yuboriladi.
FHDYO bo‘limi xodimlari kelib tushgan ma’lumotlarni uch ish soati ichida ko‘rib chiqadi va shundan so‘ng bolaga tug‘ilganlik to‘g‘risidagi guvohnoma rasmiylashtiriladi.
Shuningdek, ma’lumotlar boshqa davlat tizimlariga avtomatik ravishda yuborilib, bir qator xizmatlar qo‘shimcha murojaatlarsiz ko‘rsatiladi.
Jumladan:
• tuman yoki shahar ichki ishlar boshqarmasi bolani bir kun ichida tegishli manzil bo‘yicha doimiy hisobga qo‘yadi;
• maktabgacha ta’lim tizimi bolani ota-onalar so‘rovda ko‘rsatgan bog‘chaga avtomatik ravishda navbatga qo‘yadi;
• Sog‘liqni saqlash vazirligi bir ish kuni ichida bolani onasi biriktirilgan poliklinikaga hisobga qo‘yadi. Agar ona tegishli ro‘yxatda bo‘lmasa, bola doimiy yoki vaqtincha ro‘yxatdan o‘tgan manzil bo‘yicha poliklinikaga biriktiriladi;
• Pensiya jamg‘armasi bola tug‘ilganda beriladigan bir martalik nafaqani avtomatik ravishda rasmiylashtiradi.
Tug‘ilganlikni qayd etish bilan bog‘liq kompleks davlat xizmatlari Toshkent va Nukus shaharlarida 2021 yil 1 fevraldan, barcha viloyat markazlarida 2021 yil 1 fevraldan, 2021 yil 1 sentabrdan esa O‘zbekistonning butun hududida ko‘rsatilishi belgilangan.

Стоимость и порядок их получения разъяснила руководитель пресс-службы Министерства юстиции Севара Уринбоева на брифинге в АИМК 4 февраля.
С 1 февраля БРВ составляет 245 тысяч сумов. Исходя из этого, действуют следующие тарифы:
первичное свидетельство о рождении — 36 750 сумов. Оплачивается только гербовый сбор, который составляет 15% БРВ;
повторная выдача свидетельства — 73 500 сумов: 36 750 сумов государственной пошлины и 36 750 сумов гербового сбора;
выдача свидетельства о рождении в торжественной обстановке на месте — 159 250 сумов: 36 750 сумов гербового сбора и 122 500 сумов за услугу.
Как оформляется свидетельство
После рождения ребенка медицинское учреждение в течение одного дня вносит сведения о нем и его родителях в систему «Электронный учет рождений и смертей, в том числе перинатальной смерти».
После этого информация автоматически передается в информационную систему «Единый электронный архив загса».
Сотрудники отдела ЗАГС рассматривают полученные сведения в течение трех рабочих часов, после чего ребенку оформляется свидетельство о рождении.
При этом данные автоматически направляются в другие государственные системы, чтобы без дополнительных обращений оформить ряд услуг.
В частности:
районное или городское управление внутренних дел в течение одного дня ставит ребенка на постоянный учет по соответствующему адресу;
система дошкольного образования автоматически ставит ребенка в очередь в выбранный родителями детский сад;
Министерство здравоохранения в течение одного рабочего дня прикрепляет ребенка к поликлинике, где зарегистрирована мать. Если она отсутствует в соответствующем списке, ребенка прикрепляют к поликлинике по адресу постоянной или временной регистрации;
Пенсионный фонд автоматически оформляет единовременное пособие при рождении ребенка.
Комплексные государственные услуги, связанные с регистрацией рождения, начали предоставляться в Ташкенте и Нукусе с 1 февраля 2021 года, во всех областных центрах с 1 февраля 2021 года, а с 1 сентября 2021 года — на всей территории Узбекистана.