Bishkek, Olmaota va Dushanbeda elektr energiyasi ommaviy o‘chirilgani haqida xabar berildi
14 avgust kuni Markaziy Osiyoning bir nechta davlatlarida elektr energiyasi bilan bog‘liq jiddiy uzilishlar kuzatildi. Bishkek, Olmaota, Dushanbe va boshqa hududlarda aholi elektr ta’minotidagi muammolar haqida xabar berdi.
Qirg‘iziston
Bishkek aholisi 14 avgust kuni kunduz kuni shaharning turli hududlarida elektr energiyasi o‘chib qolgani va uzilishlar kuzatilgani haqida ommaviy ravishda xabar bera boshladi.
Shikoyatlar poytaxt markazi, «Alamedin-1» mavzesi, Asia Mall hududi, Energetiklar shaharchasi va boshqa hududlardan kelib tushgan. Issiqko‘l viloyatida ham elektr ta’minotidagi uzilishlar haqida xabarlar tarqaldi.
Qirg‘iziston Milliy elektr tarmog‘i elektr ta’minotidagi uzilishlar sabablari bo‘yicha izoh keyinroq berilishini ma’lum qilgan.
Qozog‘iston
Qozog‘istonda ham elektr ta’minotida muammolar yuzaga kelgan.
«Alatau Zharyq Company» AJ ma’lumotlariga ko‘ra, 14 avgust kuni soat 14:38 da L-5400, L-5300 va L-5320 yuqori kuchlanishli elektr uzatish liniyalarida avariyaviy o‘chish sodir bo‘lgan.
Natijada avariyaga qarshi avtomatika ishga tushgan va Olmaota hamda Olmaota viloyatidagi iste’molchilarning bir qismi elektr energiyasisiz qolgan.
O‘chirilgan yuklama hajmi qariyb 300 MVtni tashkil etgan. Elektr ta’minotidagi uzilishlar Olmaotaning to‘rtta tumani va Olmaota viloyatining 10 ta tumaniga ta’sir ko‘rsatgan.
Energetiklar elektr ta’minotini tiklash ishlarini boshlagan.
Tojikiston
Dushanbe va Tojikistonning boshqa hududlarida ham elektr energiyasi bilan bog‘liq uzilishlar haqida xabarlar paydo bo‘ldi.
Mahalliy ijtimoiy tarmoq foydalanuvchilarining ma’lumotlariga ko‘ra, ayrim hududlarda elektr energiyasi oldindan ogohlantirilmasdan o‘chirilgan.
Mintaqada bunday holat avval ham kuzatilgan
Bu Markaziy Osiyoda energiya tizimidagi ilk yirik uzilish emas.
2026 yil iyul oyida Bishkekning deyarli butun hududi va Chuy viloyatining bir qismi yuqori kuchlanishli elektr uzatish liniyalari o‘chishi sababli qariyb bir yarim soat elektr energiyasisiz qolgan edi. O‘shanda bunga 220 kV kuchlanishli liniyalardagi avariya va tizimli avtomatikaning ishga tushishi sabab bo‘lgan.
2022 yil yanvar oyida ham yirik energetik uzilish yuz bergan. O‘shanda Qozog‘iston, Qirg‘iziston va O‘zbekistonning ayrim hududlarida bir vaqtning o‘zida elektr ta’minotida uzilishlar kuzatilgan.

В нескольких странах Центральной Азии 14 августа произошли массовые отключения электроэнергии. Перебои со светом зафиксировали в Кыргызстане, Казахстане и Таджикистане.
В Бишкеке жители днем начали массово сообщать об отключениях электричества в разных районах города. Жалобы поступали из центра столицы, микрорайона «Аламедин-1», района Asia Mall, Городка энергетиков и других частей города. Перебои также наблюдались в Иссык-Кульской области.
В Национальной электрической сети Кыргызстана заявили, что информация о причинах отключений будет предоставлена позднее.
Казахстан
Проблемы с электроснабжением также возникли в Алматы и Алматинской области.
По данным АО «Алатау Жарық Компаниясы», 14 августа в 14:38 произошло аварийное отключение высоковольтных линий электропередачи Л-5400, Л-5300 и Л-5320.
В результате сработала противоаварийная автоматика, из-за чего часть потребителей в Алматы и Алматинской области осталась без электричества.
Объем отключенной нагрузки составил около 300 МВт. Отключения затронули четыре района Алматы и десять районов Алматинской области.
Энергетики приступили к восстановлению электроснабжения.
Таджикистан
Сообщения о перебоях с электричеством также поступили из Душанбе и других регионов Таджикистана. По данным пользователей социальных сетей, в некоторых районах электроэнергия отключилась без предварительного предупреждения.
Подобные сбои уже происходили
Это не первый масштабный сбой в энергосистеме региона.
В июле 2026 года почти весь Бишкек и часть Чуйской области оставались без электричества около полутора часов после отключения высоковольтных линий электропередачи. Тогда причиной аварии стало отключение линий напряжением 220 кВ и последующее срабатывание системной автоматики.
Еще один крупный энергетический сбой произошел в январе 2022 года, когда перебои с электроснабжением одновременно затронули отдельные территории Казахстана, Кыргызстана и Узбекистана.