Qozog‘istonda sud Telegramdagi tanishuv xizmati «Dayvinchik»ni taqiqladi
Olmaotadagi Alatau tuman sudi Telegramdagi mashhur «Dayvinchik tanishuvlar» xizmatining faoliyatini noqonuniy deb topdi va uni taqiqladi. Bu haqda Tengrinews Qozog‘iston rasmiylariga tayanib xabar bermoqda.
Olmaota prokuraturasining ma’lumotlariga ko‘ra, 2025 yil 30 oktyabrda Alatau tumanining nazorat organi voyaga yetmaganga nisbatan noqonuniy harakatlar fakti bo‘yicha jinoyat ishini sudga yuborgan. Prokuraturada aniqlik kiritishicha, qiz tanishuv sayti orqali keyinchalik uning nisbatan noqonuniy harakatlar sodir etgan shaxs bilan tanishgan.
Avvalroq Olmaota prokuraturasida shuningdek, yosh bo‘yicha cheklovlarsiz ishlayotgan va nazorat organi bahosiga ko‘ra, voyaga yetmaganlar xavfsizligiga tahdid tug‘dirayotgan «Dayvinchik tanishuvlar» Telegram-kanali aniqlangani haqida ham ma’lum qilingan edi. Shundan so‘ng uni noqonuniy deb topish va Qozog‘iston hududida faoliyatini taqiqlash bo‘yicha da’vo arizasi berildi.

В Казахстане суд запретил Telegram-сервис знакомств «Дайвинчик»
Алатауский районный суд Алматы признал незаконным и запретил функционирование популярного сервиса знакомств «Дайвинчик знакомства» в Telegram. Об этом сообщает Tengrinews со ссылкой на казахстанские власти.
По данным прокуратуры Алма-Аты, 30 октября 2025 года надзорный орган Алатауского района направил в суд уголовное дело по факту противоправных действий в отношении несовершеннолетней. Как уточнили в прокуратуре, девушка познакомилась через сайт знакомств с лицом, которое впоследствии совершило в отношении нее противоправные действия.
Ранее в прокуратуре Алма-Аты также сообщили, что был выявлен Telegram-канал «Дайвинчик знакомства», работающий без возрастных ограничений и, по оценке надзорного органа, создающий угрозу безопасности несовершеннолетних. После этого был подан иск о признании его незаконным и запрете деятельности на территории Казахстана.