AQSh ma'muriyati COVID-19 pandemiyasining kelib chiqishiga bag‘ishlangan hisobotni e'lon qildi. Hujjatda SARS-CoV-2 koronavirusi tabiiy yo‘l bilan emas, balki Uxan virusologiya institutidagi hodisa bilan bog‘liq bo‘lishi mumkinligi haqidagi versiya qo‘llab-quvvatlanadi.
E'lon qilingan materiallarga ko‘ra, tergov virus laboratoriyadan kelib chiqqan bo‘lishi mumkinligini ko‘rsatuvchi dalillarni keltiradi. Shuningdek, dastlabki kasallanish holatlari virusning insonlar orasiga bir martalik kirib kelishi bilan bog‘liq bo‘lishi mumkinligi ta'kidlanadi. Hisobotda Uxan virusologiya institutining bir necha xodimi 2019 yil kuzida, kasallikning rasmiy tarqalishi e'lon qilinishidan bir necha oy oldin betob bo‘lgani qayd etilgan.
Hujjatda AQShning ayrim amaldorlari va ilmiy tashkilotlariga nisbatan ham ayblovlar keltirilgan. Xususan, AQSh Allergiya va yuqumli kasalliklar milliy instituti sobiq rahbari Entoni Fauchi virusning laboratoriya kelib chiqishi haqidagi versiyani rad etishga qaratilgan ilmiy maqola tayyorlanishiga tashabbus ko‘rsatgani aytiladi. Shuningdek, NIAID xodimlari xizmat yozishmalarini yo‘q qilgan bo‘lishi mumkinligi, bu esa AQShning Axborot erkinligi to‘g‘risidagi qonuni (FOIA) talablarini buzgan bo‘lishi ehtimoli qayd etilgan.
Hisobot mualliflari, shuningdek, AQSh Milliy sog‘liqni saqlash institutlari (NIH) va NIAID EcoHealth Alliance tashkiloti orqali Uxanda koronaviruslarning «funksiyasini kuchaytirish» (gain-of-function) bo‘yicha tadqiqotlarni moliyalashtirganini ta'kidlaydi. Qayd etilishicha, AQShning DARPA agentligi xavf yuqoriligi sababli avvalroq shunga o‘xshash loyihani qo‘llab-quvvatlashni rad etgan.
Hisobotning alohida qismi Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti (JSST) faoliyatiga bag‘ishlangan. Unda JSST Xitoyning siyosiy bosimi ostida bo‘lgani va pandemiyaning kelib chiqishini tekshirishda yetarli darajada shaffoflikni ta'minlamagani ta'kidlanadi.
Mualliflar pandemiya davrida qo‘llanilgan cheklov choralarini ham tanqid qilgan. Jumladan, ikki metr ijtimoiy masofa saqlash talabi, majburiy niqob taqish va qat'iy lokdaunlarning ilmiy asoslanganligi shubha ostiga olinib, bu choralar jahon iqtisodiyoti, aholining ruhiy salomatligi va ta'lim tizimiga katta zarar yetkazgani qayd etilgan.
Bundan tashqari, hisobotda pandemiya davridagi AQSh yordam dasturlaridan yirik mablag‘lar o‘g‘irlangani aytiladi. Mualliflar hisob-kitobiga ko‘ra, firibgarlar ishsizlik nafaqalari dasturidan qariyb 191 milliard dollar, ish haqlarini qo‘llab-quvvatlash dasturi (PPP)dan esa yana 64 milliard dollarni o‘zlashtirgan.
Shuningdek, Portugaliya va Shvetsiya olimlari o‘tkazgan tadqiqot natijalariga ham e'tibor qaratilgan. Unga ko‘ra, COVID-19dan keyin ko‘rish qobiliyatining yomonlashuvi T-hujayralar faoliyatidagi buzilishlar va ko‘z to‘qimalaridagi surunkali yallig‘lanish bilan bog‘liq bo‘lishi mumkin.

Белый дом опубликовал доклад о лабораторном происхождении COVID-19
Администрация США опубликовала доклад, посвящённый происхождению пандемии COVID-19. В документе поддерживается версия о том, что коронавирус SARS-CoV-2 связан с инцидентом в Уханьском институте вирусологии, а не возник естественным путём.
Согласно опубликованным материалам, расследование указывает на признаки лабораторного происхождения вируса и утверждает, что первые случаи заражения могут быть связаны с единственным попаданием вируса в человеческую популяцию. Также в докладе говорится, что несколько сотрудников Уханьского института вирусологии заболели ещё осенью 2019 года, за несколько месяцев до официального сообщения о вспышке заболевания.
В документе содержатся обвинения в адрес ряда американских чиновников и научных организаций. В частности, утверждается, что бывший директор Национального института аллергии и инфекционных заболеваний США Энтони Фаучи инициировал подготовку научной публикации, призванной опровергнуть версию лабораторного происхождения вируса. Кроме того, в докладе говорится о возможном уничтожении служебной переписки сотрудниками NIAID, что, по мнению авторов расследования, могло нарушать требования американского законодательства о свободе информации (FOIA).
Авторы доклада также заявляют, что Национальные институты здравоохранения США (NIH) и NIAID через организацию EcoHealth Alliance финансировали исследования по так называемому «усилению функций» (gain-of-function) коронавирусов в Ухане. При этом отмечается, что ранее оборонное агентство DARPA отказалось поддерживать аналогичный проект из-за потенциальных рисков.
Отдельная часть документа посвящена Всемирной организации здравоохранения. В докладе утверждается, что ВОЗ испытывала политическое давление со стороны Китая и не обеспечила достаточную прозрачность при расследовании происхождения пандемии.
Также авторы документа подвергли критике меры, применявшиеся во время пандемии. В частности, они поставили под сомнение научную обоснованность требования соблюдать дистанцию в два метра, эффективность обязательного масочного режима и жёстких локдаунов, заявив, что эти меры нанесли серьёзный ущерб мировой экономике, психическому здоровью населения и образовательному процессу.
Кроме того, в расследовании приводятся данные о масштабных хищениях средств американских программ помощи во время пандемии. По оценке авторов, мошенники похитили около 191 млрд долларов из программы пособий по безработице и ещё 64 млрд долларов из программы защиты заработной платы (PPP).
Отдельно отмечается, что учёные из Португалии и Швеции опубликовали результаты исследований, согласно которым ухудшение зрения после перенесённого COVID-19 может быть связано с нарушениями работы Т-клеток, вызывающими хроническое воспаление тканей глаза.
В Японии произошло землетрясение магнитудой 7,1: объявлена угроза цунами
В Японии произошло мощное землетрясение магнитудой 7,1: объявлена угроза цунами
В префектуре Кумамото на острове Кюсю произошло сильное землетрясение магнитудой 7,1. После подземных толчков власти объявили угрозу цунами и призвали жителей прибрежных районов эвакуироваться на возвышенности.
29-летний принц Саудовской Аравии умер в Лондоне от передозировки алкоголем и наркотиками
29-летний принц Саудовской Аравии скончался в отеле Лондона от передозировки алкоголем и наркотиками
В Лондоне найден мёртвым 29-летний принц Саудовской Аравии. По данным британских СМИ, причиной смерти стала остановка сердца, вызванная смертельным сочетанием алкоголя и наркотических веществ.