Bosh prokuratura yolgʻiz pensionerning uyi bilan bogʻliq ehtimoliy firibgarlik yuzasidan jinoyat ishini qoʻzgʻatdi
Toshkentda pensionerning uyi boʻyicha ehtimoliy firibgarlik yuzasidan jinoyat ishi qoʻzgʻatildi
Oʻzbekiston Bosh prokuraturasi ijtimoiy tarmoqlarda Mirzo Ulugʻbek tumanida yashovchi yolgʻiz keksa ayol haqida tarqalgan videoga munosabat bildirdi.
Dastlabki tekshiruv davomida 1940-yilda tugʻilgan L. Juravlyova yakka oʻzi yashagani hamda bir qator kasalliklar boʻyicha dispanser hisobida turgani aniqlangan.
Shuningdek, unga tegishli kvartira 2025-yil 25-sentabr kuni notarial tartibda tasdiqlangan oldi-sotdi shartnomasi asosida boshqa shaxs nomiga rasmiylashtirilgani maʼlum boʻlgan.
Pensioner ayol uyini boshqa shaxsga oʻtkazish chogʻida oʻz harakatlarining ahamiyatini anglaganmi yoki firibgarlik qurboni boʻlganmi, shuni aniqlash maqsadida Oʻzbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 168-moddasi 4-qismi "a" bandi (firibgarlik) bilan jinoyat ishi qoʻzgʻatildi.
Hozirda voqeaning barcha holatlarini har tomonlama, toʻliq va xolisona oʻrganishga qaratilgan tergov harakatlari olib borilmoqda.
Avvalroq ommaviy axborot vositalari mazkur holat Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi nazoratiga olingani haqida xabar bergan edi.

Генеральная прокуратура Узбекистана прокомментировала распространившееся в социальных сетях видео о пожилой женщине, проживающей в Мирзо-Улугбекском районе Ташкента, которая, по сообщениям, осталась без присмотра.
В ходе доследственной проверки установлено, что гражданка Л. Журавлёва, 1940 года рождения, проживала одна и состояла на диспансерном учёте в связи с рядом заболеваний.
Также выяснилось, что принадлежащая ей квартира была переоформлена на другое лицо 25 сентября 2025 года на основании нотариально удостоверенного договора купли-продажи.
Для выяснения всех обстоятельств произошедшего Генеральная прокуратура возбудила уголовное дело по пункту «а» части 4 статьи 168 Уголовного кодекса Республики Узбекистан («Мошенничество»). Следствие должно установить, понимала ли пенсионерка значение своих действий при отчуждении квартиры и не стала ли она жертвой мошеннических действий.
В настоящее время проводятся необходимые следственные мероприятия, направленные на всестороннее, полное и объективное выяснение всех обстоятельств дела.
Ранее средства массовой информации сообщали, что данный инцидент был взят на контроль Администрацией Президента Республики Узбекистан.