Toshkentda 35 ta bozor, kompleks va filiallar savdoga qo‘yiladi
O‘zbekiston Prezidenti “2026–2027 yillarda Toshkent shahrini ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi qarorni imzoladi, unga ko‘ra 35 ta bozor, savdo komplekslari va ularning filiallari ochiq savdolarga qo‘yiladi. Bu haqda Daryo xabar bermoqda.
Sotuv bo‘yicha buyurtmachi sifatida “Toshkent invest kompaniyasi” AJ chiqadi. Kompaniya har bir obyekt uchun biznes-loyihalar ishlab chiqishi kerak. Majburiy shartlar orasida ularning o‘rnida zamonaviy ekobozorlar, savdo-servis va ko‘ngilochar komplekslar, shuningdek, ko‘p qavatli avtoturargohlar tashkil etish bor.
Savdoga, jumladan, “Navro‘z” bozori, Chilonzor kiyim-kechak savdo kompleksi, “Bek Tupi” savdo kompleksi, Sergeli dehqon bozori, “Sergeli” ikkilamchi avtomobillar va ehtiyot qismlar bozori, Parkent universal savdo kompleksi, Yangibod ixtisoslashtirilgan bozori, Aviasozlar dehqon bozori, Qorakamish dehqon bozori, Farhod dehqon bozori, “Urg‘izor” savdo kompleksi va Qo‘ylik dehqon bozori qo‘yiladi.
Bundan tashqari, “Navro‘z” bozori filiallari — “Buz”, “Yalangach”, “Qorasuv-2”, “Avayxon”, “Navro‘z”, “Ulug‘bek” va “Shirin” ham sotuvga chiqariladi. Ro‘yxatga Yunusobod dehqon bozori filiallari — “Ahmad Donish” va “ToshGRES”, shuningdek Sergeli dehqon bozori filiallari — “Sergeli-7”, “Sergeli-1”, “Qo‘ylik-5”, “Qo‘ylik-6” va “Kuruvchilar” ham kiritilgan.
Savdoga Qorakamish dehqon bozori filiallari ham tushadi: “Chig‘atoy”, “Chukursay”, “Shifokorlar”, uy parrandalari va akvarium baliqlari bozori, shuningdek “Yoshlik”. Bundan tashqari, Yangibod ixtisoslashtirilgan bozori filiali, Chilonzor kiyim-kechak savdo kompleksiga tegishli “Bek Tupi” avtoturargohi va “Beshqorgon Savdo” savdo obyekti ham savdoga qo‘yiladi.
Hujjatda, shuningdek, boshqa dehqon, ixtisoslashtirilgan va kiyim-kechak bozorlar, ularning filiallari hamda bo‘sh yer uchastkalari bundan buyon tasdiqlangan master-rejalarga muvofiq elektron onlayn-auksionlarga ham chiqarib borilishi nazarda tutilgan.

В Ташкенте на торги выставят 35 рынков, комплексов и филиалов
Президент Узбекистана подписал постановление «О дополнительных мерах по социально-экономическому развитию города Ташкента на 2026–2027 годы», согласно которому 35 рынков, торговых комплексов и их филиалов выставят на открытые торги. Об этом сообщает Daryo.
Заказчиком продажи выступит АО «Toshkent invest kompaniyasi». Компания должна разработать бизнес-проекты для каждого объекта. Среди обязательных условий — создание на их месте современных экорынков, торгово-сервисных и развлекательных комплексов, а также многоуровневых парковок.
На торги, в частности, выставят рынок «Навруз», Чиланзарский вещевой торговый комплекс, торговый комплекс «Бек Тупи», Сергелийский дехканский рынок, рынок подержанных автомобилей и автозапчастей «Сергели», Паркентский универсальный торговый комплекс, Янгиабадский специализированный рынок, Авиасозларский дехканский рынок, Коракамышский дехканский рынок, Фархадский дехканский рынок, торговый комплекс «Урикзор» и Куйлюкский дехканский рынок.
Кроме того, на продажу выставят филиалы рынка «Навруз» — «Буз», «Ялангач», «Корасув-2», «Авайхон», «Навруз», «Улугбек» и «Ширин». В список также вошли филиалы Юнусабадского дехканского рынка — «Ахмад Дониш» и «ТашГРЭС», а также филиалы Сергелийского дехканского рынка — «Сергели-7», «Сергели-1», «Куйлюк-5», «Куйлюк-6» и «Курувчилар».
На торги попадут и филиалы Коракамышского дехканского рынка: «Чигатай», «Чукурсай», «Шифокорлар», рынок домашних птиц и аквариумных рыб, а также «Ёшлик». Помимо этого, будут выставлены филиал Янгиабадского специализированного рынка, парковка «Бек Тупи», принадлежащая Чиланзарскому вещевому торговому комплексу, и торговый объект «Бешкургон Савдо».
Документ также предусматривает, что другие дехканские, специализированные и вещевые рынки, их филиалы и свободные земельные участки в дальнейшем тоже будут выставляться на электронные онлайн-аукционы в соответствии с утвержденными мастер-планами.
Генпрокуратура возбудила дело о возможном мошенничестве с квартирой пенсионерки в Ташкенте
Генпрокуратура возбудила уголовное дело из-за возможного мошенничества с квартирой пенсионерки в Ташкенте
Генеральная прокуратура Узбекистана начала уголовное расследование по факту возможного мошенничества с квартирой одинокой пенсионерки в Мирзо-Улугбекском районе Ташкента. Следствие проверяет, осознавала ли женщина последствия сделки при продаже жилья.