Toshkent shahar xalq deputatlari Kengashi qarorida poytaxt transport va yo‘l infratuzilmasini rivojlantirishga qaratilgan istiqbolli loyihalar ro‘yxati keltirilgan. Ular orasida Toshkent shahri atrofida uzunligi 100 kilometr bo‘lgan, dastlabki qiymati 1 milliard AQSH dollariga baholangan ikki qavatli pullik halqa avtomobil yo‘lini barpo etish loyihasi ham mavjud.
Hujjatga ko‘ra, mazkur loyiha China Railway Construction kompaniyasi bilan hamkorlikda amalga oshirilishi rejalashtirilmoqda. Shuningdek, yettita tunnel va beshta yo‘l o‘tkazgichini qurish, shaharning 16 ta ko‘chasida 57 kilometr BRT tezkor avtobus yo‘laklarini tashkil etish, 279 kilometr avtomobil yo‘llarini qurish va rekonstruksiya qilish kabi qator infratuzilma loyihalari ham ko‘rib chiqilmoqda.
Shu bilan birga, hujjatda qo‘shimcha yo‘l o‘tkazgichlari, yo‘l infratuzilmasi obyektlarini barpo etish, avtomobil yo‘llarini ta’mirlash hamda yo‘l bo‘ylarini ko‘kalamzorlashtirish bo‘yicha tashabbuslar ham qayd etilgan. Ayni paytda mazkur loyihalar bo‘yicha xorijiy kompaniyalar bilan memorandumlar imzolangan bo‘lib, ularni amalga oshirish masalalari belgilangan tartibda ko‘rib chiqiladi.

В решении Ташкентского городского Кенгаша народных депутатов, посвященном развитию транспортной и дорожной инфраструктуры столицы, приведен перечень перспективных проектов, реализация которых рассматривается совместно с международными финансовыми институтами и зарубежными компаниями. В их числе — строительство двухуровневой платной кольцевой автомобильной дороги вокруг Ташкента протяженностью 100 километров с предварительной стоимостью 1 млрд долларов США.
Согласно документу, указанный проект планируется реализовать совместно с компанией China Railway Construction. Наряду с этим предусмотрена проработка ряда других инфраструктурных инициатив, включая строительство семи тоннелей, пяти путепроводов, создание 57 километров линий скоростного автобусного транспорта (BRT) на 16 улицах города, а также строительство и реконструкцию 279 километров автомобильных дорог.
В документе также упоминаются проекты по строительству дополнительных путепроводов, объектов дорожной инфраструктуры, ремонту автомобильных дорог и озеленению прилегающих территорий. При этом речь идет о меморандумах о сотрудничестве, подписанных с иностранными компаниями, дальнейшая реализация которых будет осуществляться в установленном порядке.