O‘zbekistonda tadbirkorlar uchun barcha turdagi jarimalar miqdorini o‘rtacha ikki baravarga kamaytirish rejalashtirilmoqda. Bu haqda Prezident ma’lum qildi.
Prezident ayrim davlat organlari tomonidan qo‘llanilgan jarimalardan mablag‘ olish amaliyotini tanqid qildi. Uning ta’kidlashicha, bunday yondashuv tekshiruvlarning tadbirkorlarga bosim o‘tkazish vositasiga aylanishiga sabab bo‘lishi mumkin.
«Jarima mablag‘ yig‘ish uchun emas, balki tartibni ta’minlash va profilaktika uchun xizmat qilishi kerak», — dedi Prezident.
Shu munosabat bilan barcha turdagi jarimalar miqdorini o‘rtacha ikki baravarga kamaytirish rejalashtirilmoqda.
Bundan tashqari, biznesni qo‘llab-quvvatlash maqsadida qator choralar joriy etiladi:
▪️ davlat korxonalari tomonidan tovarlar xarid qilinganda tadbirkorlarga berilgan kafolat mablag‘larini avtomatik qaytarish tizimi yo‘lga qo‘yiladi;
▪️ 2027-yildan tadbirkorlar va davlat o‘rtasidagi nizolarda tadbirkorning haqligi prezumpsiyasi joriy etiladi. Tadbirkorning aybi sudda isbotlanmaguncha, u aybsiz hisoblanadi va unga nisbatan jarima hamda boshqa ta’sir choralari qo‘llanilmaydi;
▪️ «Birinchi xato uchun ogohlantirish» qoidasi joriy etiladi. Agar tadbirkor birinchi marta qoidabuzarlik sodir etsa va inson hayoti, sog‘lig‘i yoki mol-mulkiga zarar yetkazmagan bo‘lsa, unga qoidabuzarlikni bartaraf etish uchun 10 kun beriladi. Qoidabuzarlik ixtiyoriy ravishda bartaraf etilsa, jazodan ozod qilinishi mumkin;
▪️ nazorat organlari birinchi instansiyadan keyingi sud jarayonining har bir bosqichida davlat bojini to‘lashi shart qilinadi;
▪️ Savdo-sanoat palatasi huzuridagi Ekspert kengashining vakolatlari kengaytiriladi. Kengash endi bojxona, qurilish, sanitariya, karantin va veterinariya sohalaridagi nizolarni ham ko‘rib chiqishi mumkin bo‘ladi.
Yangi choralar tadbirkorlarga nisbatan bosimni kamaytirish va jarimalarni qo‘llash tartibini o‘zgartirishga qaratilgan.

В Узбекистане планируют в среднем в два раза снизить размеры всех видов штрафов для бизнеса. Об этом заявил президент, раскритиковав практику, при которой отдельные государственные органы получают часть средств от наложенных финансовых санкций.
По словам президента, штрафы должны использоваться не для пополнения бюджетов, а прежде всего для поддержания порядка и профилактики нарушений.
«Штраф должен служить не для сбора средств, а для поддержания порядка и профилактики», — заявил президент.
В связи с этим размеры всех видов штрафов для предпринимателей в среднем будут снижены в два раза.
Кроме того, планируется внедрить ряд дополнительных мер поддержки бизнеса:
▪️ автоматизировать возврат залоговых средств предпринимателям при закупке государственными предприятиями товаров;
▪️ с 2027 года в спорах между предпринимателями и государством ввести презумпцию правоты предпринимателя. Пока вина предпринимателя не доказана в суде, он будет считаться невиновным, а штрафы и другие меры воздействия применяться не будут;
▪️ ввести правило «предупреждение за первую ошибку». Если предприниматель впервые нарушил требования, не причинив вреда жизни, здоровью людей или их имуществу, ему предоставят 10 дней на устранение нарушения. При добровольном устранении нарушения наказания можно будет избежать;
▪️ обязать контрольные органы оплачивать государственную пошлину на каждом этапе судебного разбирательства после первой инстанции;
▪️ расширить полномочия Экспертного совета при Торгово-промышленной палате. Совет сможет рассматривать споры также в сферах таможни, строительства, санитарии, карантина и ветеринарии.
Таким образом, новые меры направлены на снижение давления на предпринимателей и изменение подхода к применению штрафных санкций.