O‘zbekistonda turizm sohasi uchun yangi imtiyozlar kengaytiriladi: mehmonxonalar qo‘llab-quvvatlanadi, turoperatorlar QQSdan ozod qilinadi
O‘zbekistonda turizm sohasi uchun yangi imtiyozlar joriy etiladi
Xorazm viloyatida tadbirkorlar bilan uchrashuvda Shavkat Mirziyoyev turizm sohasini qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan yangi choralarni ma’lum qildi.
Mehmonxona biznesini qo‘llab-quvvatlash
Uch, to‘rt va besh yulduzli mehmonxonalar qurilishiga beriladigan subsidiyalar yana ikki yilga uzaytiriladi. Shu bilan birga, subsidiya olish uchun mehmonxona toifasini tasdiqlovchi xorijiy kompaniya xulosasini taqdim etish talabi bekor qilinadi.
Shuningdek, yer solig‘i va mol-mulk solig‘ini 10 baravar kamaytirilgan stavkada to‘lash bo‘yicha imtiyozlar 2030-yilgacha uzaytiriladi.
Mehmonxona biznesini qo‘llab-quvvatlash uchun 50 million dollar yo‘naltiriladi.
Turoperatorlar QQSdan ozod qilinadi
Turoperatorlarning xorijiy sayyohlarga ko‘rsatadigan xizmatlari eksportga tenglashtiriladi. Shu sababli bunday xizmatlar qo‘shilgan qiymat solig‘idan (QQS) ozod qilinadi.
Bundan tashqari, sig‘imi 50 nafardan ortiq bo‘lgan mehmonxonalarda tijorat banklari xorijiy valyutadagi naqd pulni qabul qilish funksiyasiga ega bankomatlarni mustaqil ravishda o‘rnatadi.
Turistik transport vositalari uchun imtiyozlar
Turistik avtobuslar, elektrobuslar va mikroavtobuslarni olib kirish bo‘yicha bojxona imtiyozlari yana bir yilga uzaytiriladi.
Shuningdek, bunday transport vositalari utilizatsiya yig‘imidan ozod qilinadi.
Yangi choralar O‘zbekistonda mehmonxona infratuzilmasini rivojlantirish, turoperatorlarni qo‘llab-quvvatlash va xorijiy sayyohlar uchun yanada qulay sharoitlar yaratishga xizmat qilishi kutilmoqda.

На встрече с предпринимателями в Хорезмской области Шавкат Мирзиёев объявил о новых мерах поддержки сферы туризма.
Поддержка гостиничного бизнеса
Субсидии на строительство трёх-, четырёх- и пятизвёздочных отелей продлят ещё на два года. При этом для получения субсидии отменяется требование о предоставлении заключения иностранной компании, подтверждающего категорию гостиницы.
Также до 2030 года продлевается льгота по земельному налогу и налогу на имущество, которые будут уплачиваться по ставке, сниженной в 10 раз.
На поддержку гостиничного бизнеса планируется направить $50 млн.
Туроператоров освободят от НДС
Услуги, которые туроператоры оказывают иностранным туристам, приравняют к экспорту. Благодаря этому они будут освобождены от налога на добавленную стоимость (НДС).
Кроме того, в гостиницах вместимостью более 50 мест коммерческие банки самостоятельно установят банкоматы с функцией приёма наличной иностранной валюты.
Туристический транспорт без утильсбора
Таможенные льготы на ввоз туристических автобусов, электробусов и микроавтобусов продлят ещё на один год.
При этом такие транспортные средства также освободят от уплаты утилизационного сбора.
Ожидается, что новые меры помогут расширить гостиничную инфраструктуру, поддержать туроператоров и создать более комфортные условия для иностранных туристов в Узбекистане.