O‘zbekistonda avtobusda chiptasiz yurish uchun jarimalar keskin oshirilishi mumkin
O‘zbekiston Transport vazirligi jamoat transportida chiptasiz yurish uchun javobgarlikni kuchaytirishni taklif qildi. Tegishli takliflar Oliy Majlis Qonunchilik palatasiga ko‘rib chiqish uchun yuborilgan.
Jarima qancha bo‘ladi?
Birinchi marta yo‘l haqini to‘lamaslik uchun BHMning 0,5 baravari miqdorida jarima belgilash taklif qilinmoqda. 2026-yil 1-sentabrdan bu 220 ming so‘mni tashkil etadi.
Qoidabuzarlik takroran sodir etilsa, jarima 1 BHM, ya’ni 440 ming so‘m bo‘lishi mumkin.
Hozirda shahar va shaharlararo avtobuslar, shuningdek, trolleybus va tramvaylarda chiptasiz yurish uchun jarima BHMning 10 foizi, ya’ni 41 200 so‘mni tashkil etadi.
Shunday qilib, yangi takliflar qabul qilinsa, takroriy qoidabuzarlik uchun jarima amaldagidan 10 barobardan ko‘proq oshadi.
Toshkentda 82 mingdan ortiq chiptasiz yo‘lovchi aniqlangan
Transport vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, 2026-yilning dastlabki olti oyida Toshkent jamoat transportida 82 mingdan ortiq chiptasiz yo‘lovchi aniqlangan.
Ulardan jami 2 milliard so‘mdan ortiq jarima undirilgan.
1-sentabrdan to‘lov tartibi ham o‘zgaradi
1-sentabrdan yo‘l haqini to‘lash tartibini ham o‘zgartirish rejalashtirilmoqda. Yo‘lovchi avtobusga kirishi bilanoq yo‘l haqini to‘lashi kerak bo‘ladi.
Agar to‘lov amalga oshirilmasa, nazoratchi qoidabuzarlikni qayd etadi va yo‘lovchi O‘zbekiston Respublikasi Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksining 144-moddasi 5-qismiga muvofiq javobgarlikka tortilishi mumkin.
Taklif qilinayotgan jarima miqdorlari hozircha yakuniy emas. Yangi tartib kuchga kirishi uchun tegishli o‘zgartirishlar Oliy Majlis Qonunchilik palatasida ko‘rib chiqilishi va ma’qullanishi kerak.

В Узбекистане могут резко увеличить штрафы за безбилетный проезд
Министерство транспорта Узбекистана предложило ужесточить ответственность за безбилетный проезд в общественном транспорте. Соответствующие предложения уже направлены на рассмотрение Законодательной палаты Олий Мажлиса.
Сколько придется платить
За первый случай безбилетного проезда предлагается установить штраф в размере 0,5 БРВ. С 1 сентября 2026 года это составит 220 тыс. сумов.
При повторном нарушении штраф может увеличиться до 1 БРВ, или 440 тыс. сумов.
При этом сейчас штраф за безбилетный проезд в городских и пригородных автобусах, а также в троллейбусах и трамваях составляет 10% БРВ, или 41 200 сумов.
Таким образом, при принятии новых предложений штраф за повторное нарушение увеличится более чем в десять раз по сравнению с действующим размером.
В Ташкенте выявили более 82 тысяч безбилетников
По данным Министерства транспорта, за первые шесть месяцев 2026 года в общественном транспорте столицы выявили более 82 тыс. пассажиров, которые не оплатили проезд.
С нарушителей взыскали свыше 2 млрд сумов штрафов.
С сентября меняется порядок оплаты
С 1 сентября также планируется изменить порядок оплаты проезда. Пассажир должен будет оплатить поездку сразу при входе в автобус.
Если оплата не будет произведена, контролер зафиксирует нарушение, после чего пассажира могут привлечь к ответственности в соответствии с частью 5 статьи 144 Кодекса об административной ответственности Республики Узбекистан.
Предложенные размеры штрафов пока не являются окончательными. Для их введения соответствующие изменения должны быть рассмотрены и одобрены Законодательной палатой Олий Мажлиса.