O‘zbekiston va Ozarbayjon neft-gaz sohasidagi hamkorlikni kengaytirmoqda. Yangi loyiha doirasida ikki davlat benzin va aviakerosin ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yishni rejalashtirmoqda.
O‘zbekiston Energetika vaziri Sherzod Xo‘jayev «O‘zbekiston 24» efirida ma’lum qilganidek, hamkorlik ikki davlatdagi neftni qayta ishlash korxonalarini, jumladan, Ozarbayjonda qurilayotgan neftni qayta ishlash zavodini ham qamrab oladi.
Ishlab chiqarilgan yoqilg‘ini to‘g‘ridan-to‘g‘ri O‘zbekiston bozoriga yetkazib berish rejalashtirilmoqda. Bu ichki bozorda neft mahsulotlari ta’minotini oshirish va tashqi yetkazib berishga qaramlikni kamaytirishga yordam berishi mumkin.
Ichki ehtiyojni qoplash maqsad qilingan
Loyihaning asosiy maqsadlaridan biri O‘zbekistonning yoqilg‘iga bo‘lgan ichki ehtiyojini to‘liq qoplashdan iborat. Qo‘shimcha ta’minot jahon energetika bozoridagi o‘zgarishlar sharoitida benzin narxini barqarorlashtirishga yordam berishi mumkin.
Neftni qayta ishlashdan tashqari, Toshkent va Boku Ustyurt platosida xomashyo qazib chiqarish bo‘yicha hamkorlikni rivojlantirishni rejalashtirmoqda.
Shuningdek, tomonlar Qozog‘iston va Ozarbayjon orqali mintaqadan Yevropaga elektr energiyasini eksport qilish loyihalarini ham ko‘rib chiqmoqda.
Shu tariqa, hamkorlik nafaqat yoqilg‘i ishlab chiqarish, balki energetik resurslarni qazib olish va yangi energiya yetkazib berish yo‘nalishlarini ham qamrab oladi.

Узбекистан и Азербайджан расширяют сотрудничество в нефтегазовой сфере. В рамках нового проекта страны намерены наладить совместное производство бензина и авиакеросина.
Как сообщил министр энергетики Узбекистана Шерзод Ходжаев в эфире «O‘zbekiston 24», сотрудничество будет охватывать нефтеперерабатывающие предприятия двух стран, в том числе строящийся нефтеперерабатывающий завод в Азербайджане.
Произведённое топливо планируется поставлять непосредственно на рынок Узбекистана. Ожидается, что это позволит увеличить доступность нефтепродуктов и снизить зависимость внутреннего рынка от внешних поставок.
Ставка на собственное обеспечение
Одной из основных задач проекта является полное покрытие внутренних потребностей Узбекистана в топливе. Дополнительные поставки могут помочь стабилизировать цены на бензин в условиях колебаний на мировом энергетическом рынке.
Помимо переработки нефти, Ташкент и Баку намерены развивать совместную добычу сырья на Устюртском плато.
Также стороны рассматривают проекты по экспорту электроэнергии из региона в Европу через территории Казахстана и Азербайджана.
Таким образом, сотрудничество охватывает не только производство топлива, но и добычу энергоресурсов и развитие новых маршрутов поставок энергии.