Toshkentda tirbandliklarni kamaytirish uchun ishni 8:00 dan boshlash taklif qilindi
Toshkent hokimligi poytaxtdagi ertalabki tirbandliklarni taxminan 15 foizga kamaytirish uchun ishni 8:00 dan boshlashni taklif qildi. Ushbu tashabbus shahar idoralari tomonidan ilgari surildi, fuqarolarga esa 31 avgustga qadar so‘rovnomada qatnashish taklif etildi.
Taklifning asosiy maqsadi — tig‘iz paytlarda Toshkent yo‘llaridagi yuklamani kamaytirish. Yo‘l harakatini tashkil etish markazi maktablar va oliy o‘quv yurtlari jadvalini hisobga olgan holda avtomobil oqimlarini tahlil qildi va transport oqimlarini vaqt bo‘yicha ajratishni taklif etdi.
Bunda smena davomiyligi o‘zgarmaydi: xodimlar bir soat oldin ishga kelib, bir soat oldin ishdan ketadi. Hokimiyatda bu, shuningdek, allaqachon 8:00 dan ishlayotgan davlat organlari va ijtimoiy obyektlar bilan hamkorlikni osonlashtiradi, deb hisoblanmoqda.

Хокимият Ташкента предложил начинать работу с 8:00, чтобы снизить утренние пробки в столице примерно на 15%. Инициативу выдвинули городские ведомства, а горожанам предложили пройти опрос до 31 августа.
Главная цель предложения — разгрузить дороги Ташкента в часы пик. Центр организации дорожного движения проанализировал автомобильные потоки с учетом расписания школ и вузов и предложил развести транспортные потоки по времени.
При этом длительность смены не изменится: сотрудники будут приходить и уходить на один час раньше. В хокимияте считают, что это также упростит взаимодействие с госорганами и соцобъектами, которые уже работают с 8:00.
Окончательное решение городские власти примут с учетом мнения жителей столицы. Итоги специального опроса подведут 31 августа текущего года.