Ўзбекистонда Rollton ва Big Bon маҳсулотларини ишлаб чиқариш учун қурилиши режалаштирилган 200 миллион долларлик завод лойиҳаси расман бекор қилинди.
2022 йилда халқаро Mareven Food компанияси Ангренда йирик ишлаб чиқариш мажмуасини қуриш режасини эълон қилган эди. Лойиҳа доирасида тез тайёрланадиган лапша, кейинчалик эса картошка пюреси, соуслар, қуритилган сабзавотлар ва ичимликлар ишлаб чиқариш режалаштирилган.
Қурилиш 2023 йилда бошланиши, ишлаб чиқариш эса 2025 йилда йўлга қўйилиши кутилган. Бироқ лойиҳа аввал лойиҳалаш босқичида тўхтатилди, кейин эса бутунлай бекор қилинди.
Маълумотларга кўра, бунга молиявий ва ер билан боғлиқ муаммолар сабаб бўлган. Ҳозирда Mareven Food Pamir компанияси тугатилиш жараёнида.
Шундан сўнг компания ишлаб чиқариш қувватларини Қозоғистон ва Россияда кенгайтиришга қарор қилди. Шу билан бирга, келажакда Ўзбекистонда завод қуриш ғоясидан тўлиқ воз кечилмагани айтилмоқда.

Проект строительства завода по производству продукции Rollton и Big Bon в Узбекистане стоимостью 200 млн долларов официально отменён.
В 2022 году международная группа Mareven Food объявила о создании компании Mareven Food Pamir и планах построить современный производственный комплекс в Ангрене. На первом этапе предполагалось выпускать лапшу быстрого приготовления Rollton и Big Bon, а затем — картофельное пюре, соусы, сушёные овощи и напитки.
Строительство планировали начать в 2023 году, а запуск производства ожидался в 2025-м. Однако к середине 2026 года проект так и не был реализован.
По имеющейся информации, проект сначала заморозили на стадии проектирования, а затем приняли решение полностью отказаться от его реализации. Компания Mareven Food Pamir находится в процессе ликвидации.
По данным источников, причиной стали финансовые и земельные вопросы, которые сторонам не удалось решить. После отмены проекта компания решила расширить существующие производственные мощности в Казахстане и России.
При этом полностью от идеи открыть производство в Узбекистане холдинг, как сообщается, не отказался, однако сроки возможной реализации нового проекта пока неизвестны.