AQShning Ogayo shtatidagi Sinsinnati shahrida noqonuniy ko‘cha poygalarida qatnashgan bir guruh shaxslar politsiya tomonidan qo‘lga olindi. Mahalliy OAV xabarlariga ko‘ra, ular orasida O‘zbekistondan chiqqan fuqarolar ham bo‘lgan.
Hodisa Paycor Stadium stadioni avtoturargohida sodir bo‘lgan. Ma’lumotlarga ko‘ra, ishtirokchilar hududga ruxsatsiz kirib, avtomobillarda drift qilish, shinalarni kuydirish, xavfli manevrlar bajarish va jarayonni ijtimoiy tarmoqlar uchun tasvirga olish bilan shug‘ullangan.
Stadion xavfsizlik xizmati voqea haqida politsiyaga xabar bergan. Huquq-tartibot organlari vaziyatni nazorat qilish uchun drondan foydalangan. Kuzatuv natijasida ishtirokchilarning harakat yo‘nalishlari aniqlanib, hududdan chiqish yo‘llari yopilgan.
Operatsiya davomida olti nafar shaxs qo‘lga olingan. Shuningdek, Audi, BMW, Ford Mustang va Dodge Challenger rusumidagi bir nechta avtomobil jarima maydonchasiga olib ketilgan.
Qo‘lga olinganlar Ahmadjon Valiyev, Madina Esenova, Mumtozaxon Zaburova, Bekdillo Hamidullayev, Dilmurod Nurmatov va Temur Nurmatov ekani ma’lum qilindi.
Ularga xususiy hududga noqonuniy kirish bo‘yicha ayblovlar qo‘yilgan. Gumonlanuvchilardan biriga esa qo‘shimcha ravishda noqonuniy ko‘cha poygalarini tashkil etganlik aybi ham yuklangan.
Sud har bir ayblov bo‘yicha 2500 dollar miqdorida garov puli belgilagan. Mahalliy OAV ma’lumotlariga ko‘ra, maqola chop etilgan paytda qo‘lga olinganlar hanuz hibsda bo‘lgan.
AQShda so‘nggi yillarda noqonuniy ko‘cha poygalari va ommaviy drift-shoulariga qarshi kurash kuchaytirilgan. Rasmiylar bunday tadbirlar jamoat xavfsizligiga tahdid solishi va yo‘l-transport hodisalariga sabab bo‘lishi mumkinligini ta’kidlamoqda.

В американском городе Цинциннати полиция задержала группу участников нелегальных уличных гонок, среди которых оказались выходцы из Узбекистана. Инцидент произошел на парковке стадиона Paycor Stadium, где автомобилисты устроили дрифт-шоу и опасные заезды без разрешения владельцев территории.
По данным местных СМИ, участники собрались на парковке стадиона и начали выполнять различные опасные маневры на автомобилях. Водители крутили так называемые «пончики», жгли резину, дрифтовали и снимали происходящее на видео для публикации в социальных сетях.
После получения сообщения о происходящем на место прибыла полиция. Для наблюдения за ситуацией и координации действий правоохранители использовали беспилотник, который помог отслеживать перемещение участников и контролировать возможные пути их отступления.
В результате операции сотрудники полиции перекрыли выезды с территории и задержали шестерых человек. На штрафную стоянку были отправлены пять автомобилей, включая Audi, BMW, Ford Mustang и Dodge Challenger, которые, по данным следствия, использовались во время проведения нелегального мероприятия.
Среди задержанных оказались Ахмаджон Валиев, Мадина Эсенова, Мумтозахон Забурова, Бекдилло Хамидуллаев, Дилмурод Нурматов и Темур Нурматов. Всем фигурантам предъявлены обвинения в незаконном проникновении на территорию частного объекта. Одному из участников также дополнительно инкриминируется организация и проведение уличных гонок.
Суд установил для каждого обвиняемого залог в размере 2500 долларов США по каждому предъявленному обвинению. По информации американских СМИ, на момент публикации материала задержанные продолжали находиться под стражей.
Местные власти отмечают, что в последние годы в США усиливается борьба с так называемыми street takeover — несанкционированными автомобильными шоу и уличными гонками, которые создают угрозу для общественной безопасности и нередко приводят к авариям, травмам и материальному ущербу.