Vetnamda 22-iyundan boshlab barcha xorijiy fuqarolar, jumladan O‘zbekiston fuqarolari uchun majburiy elektron ro‘yxatdan o‘tish joriy etildi. Mamlakatga kirishdan oldin davlat portali prearrival.immigration.gov.vn orqali oldindan onlayn anketa (Pre-Arrival Information) to‘ldirilishi kerak.
Elektron kelish kartasi chegarani kesib o‘tishdan kamida 72 soat oldin rasmiylashtiriladi. Anketada shaxsiy ma’lumotlar, viza va safar tafsilotlari ko‘rsatiladi. To‘ldirilgandan so‘ng QR-kod shakllantiriladi va uni telefonida saqlash yoki chop etib, chegara nazoratida taqdim etish talab etiladi.
Uzbekistan Airways aviakompaniyasi ushbu yangi qoida 23-iyundan HY561 reysidan boshlab barcha yo‘lovchilarga tatbiq etilishini ma’lum qildi. Tizim immigratsiya nazoratidan o‘tish jarayonini tezlashtirish va mamlakatga kirish tartibini soddalashtirishga qaratilgani qayd etildi.

Во Вьетнаме ввели обязательную электронную регистрацию и QR-код для въезда иностранцев
Во Вьетнаме с 22 июня введена обязательная электронная регистрация для всех иностранных граждан, включая граждан Узбекистана. Перед въездом в страну необходимо заранее заполнить онлайн-анкету (Pre-Arrival Information) на государственном портале prearrival.immigration.gov.vn.
Электронную карту прибытия нужно оформить не ранее чем за 72 часа до пересечения границы. В анкете указываются личные данные, сведения о визе и информация о поездке. После заполнения формируется QR-код, который необходимо сохранить в телефоне или распечатать для предъявления на пограничном контроле.
В авиакомпании Uzbekistan Airways сообщили, что новое правило распространяется на всех пассажиров, начиная с рейса HY561 от 23 июня. Отмечается, что система направлена на ускорение прохождения иммиграционного контроля и упрощение процедуры въезда в страну.