Loyiha O‘zbekiston hukumati va Italiyaning Arsenale International kompaniyasi hamkorligida amalga oshiriladi. Tegishli uch tomonlama kelishuv 16-iyun kuni Toshkent xalqaro investitsiya forumi doirasida O‘zbekiston Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi, Arsenale International va “O‘zbekiston temir yo‘llari” vakillari tomonidan imzolangan.
Yangi premium poyezd Markaziy Osiyoda o‘z turidagi birinchi loyiha bo‘lishi kutilmoqda. Marshrut mamlakatning asosiy sayyohlik markazlari — Toshkent, Samarqand, Buxoro va Xivani bog‘laydi hamda sayyohlarga O‘zbekistonning boy tarixiy merosi va Buyuk Ipak yo‘li bilan tanishish uchun qulay va zamonaviy imkoniyat yaratadi.
Loyiha mualliflari fikricha, Samarkand Express yuqori darajadagi xizmat, temiryo‘l sayohatining o‘ziga xos muhiti va qadimiy shaharlarni kezish orqali madaniy tajribani birlashtiradi. U asosan xorijiy sayyohlarga mo‘ljallangan bo‘lib, O‘zbekistonning yangi turistik brendiga aylanishi kutilmoqda.
Lyuks poyezd yaratish tashabbusi 2023-yildan buyon muhokama qilinmoqda. O‘shanda “O‘zbekiston temir yo‘llari” va Arsenale Group vakillari Yevropa va Xitoyni O‘zbekiston hududi orqali bog‘lovchi xalqaro temiryo‘l sayohatlari imkoniyatlarini ham ko‘rib chiqqan edi.
Samarkand Express ishga tushirilishi mamlakatning xorijiy sayyohlar uchun jozibadorligini oshirishi, hududlarning turizm salohiyatini mustahkamlashi va zamonaviy turizm infratuzilmasini rivojlantirishda muhim qadam bo‘lishi kutilmoqda.

В Узбекистане запустят первый в Центральной Азии туристический люкс-поезд
Проект будет реализован в рамках сотрудничества правительства Узбекистана и итальянской компании Arsenale International. Соответствующее трехстороннее соглашение подписали 16 июня на Ташкентском международном инвестиционном форуме представители Фонда развития культуры и искусства, компании Arsenale International и «Узбекистон темир йуллари».
Новый премиальный поезд станет первым проектом подобного уровня в Центральной Азии. Маршрут пройдет через главные туристические жемчужины страны — Ташкент, Самарканд, Бухару и Хиву, открывая путешественникам комфортный способ познакомиться с богатым историческим наследием Узбекистана и легендарным Великим шелковым путем.
По замыслу создателей, Samarkand Express объединит высокий уровень сервиса, уникальную атмосферу железнодорожного путешествия и культурные впечатления от посещения древних городов страны. Проект ориентирован прежде всего на иностранных туристов и должен стать новым туристическим брендом Узбекистана.
Инициатива создания люкс-поезда обсуждается с 2023 года. Тогда представители «Узбекистон темир йуллари» и Arsenale Group рассматривали возможности запуска международных туристических маршрутов, включая железнодорожное сообщение между Европой и Китаем через территорию Узбекистана.
Ожидается, что запуск Samarkand Express повысит привлекательность страны для зарубежных гостей, укрепит туристический потенциал регионов и станет важным шагом в развитии современной туристической инфраструктуры.