O‘zbekistonda TOP-500 talikka kiruvchi universitetlarni tamomlagan bitiruvchilarga 15 BHMgacha qo‘shimcha ustama to‘lanadi.
O‘zbekistonda TOP-500 universitet bitiruvchilariga 5–15 BHM ustama to‘lanadi
O‘zbekistonda dunyo reytingidagi TOP-500 universitetlarni tamomlagan va nodavlat notijorat tashkilotlarida (NNT) ishlayotgan bitiruvchilar uchun yangi qo‘llab-quvvatlash choralari joriy etildi.
Unga ko‘ra, bunday mutaxassislar har oy ish haqiga qo‘shimcha ravishda 5 dan 15 bazaviy hisoblash miqdorigacha (BHM) ustama olishlari mumkin bo‘ladi. To‘lov miqdori mutaxassisning malakasi va ish sharoitiga qarab belgilanadi.
Dastur «Yoshlar oyligi» doirasida amalga oshirilmoqda va xorijda ta’lim olgan yosh mutaxassislarni qo‘llab-quvvatlash hamda ularni nodavlat sektorida faoliyat yuritishga rag‘batlantirishga qaratilgan.

В Узбекистане выпускникам ТОП-500 вузов будут платить надбавки до 15 БРВ
В Узбекистане введена мера поддержки для выпускников университетов, входящих в ТОП-500 мирового рейтинга, которые работают в негосударственных некоммерческих организациях (ННО).
Согласно инициативе, такие специалисты смогут получать ежемесячную надбавку к заработной плате в размере от 5 до 15 базовых расчётных величин (БРВ). Размер выплаты будет зависеть от квалификации и условий работы.
Программа реализуется в рамках государственной инициативы в период «Месяца молодёжи» и направлена на поддержку молодых специалистов с зарубежным образованием, а также на стимулирование их работы в негосударственном секторе страны.
Проект реализуется Национальной ассоциацией ННО Узбекистана в соответствии с государственной программой. Кандидаты могут подать заявку онлайн через специальную платформу.