Oʻzbekistonda hozirgi ishlab chiqarish hajmlarini hisobga olganda 2–3 oyga yetadigan yoqilgʻi va neft mahsulotlari zaxirasi shakllantirildi. Bu haqda Energetika vazirining birinchi oʻrinbosari Umid Mamadaminov ma’lum qildi.
Uning soʻzlariga koʻra, mamlakatda yiliga 1,2 million tonnadan ortiq neft mahsulotlari ishlab chiqarilmoqda. Bundan tashqari, xususiy kompaniyalar har yili yana 600–700 ming tonna neft mahsulotlarini import qilmoqda. Bu ichki talabni toʻliq qoplash imkonini bermoqda.
Energetika vazirligida ma’lum qilinishicha, kuz-qish mavsumiga tayyorgarlik ishlari allaqachon boshlangan. Maxsus reja ishlab chiqilgan bo‘lib, mas’ul tashkilotlarga barcha tayyorgarlik ishlarini o‘z vaqtida yakunlash hamda aholi va ijtimoiy soha obyektlarini tabiiy gaz, suyultirilgan gaz va boshqa turdagi yoqilg‘i bilan uzluksiz ta’minlash vazifasi yuklatilgan.
Vazirlikka ko‘ra, mavjud zaxiralar va ishlab chiqarish hajmlari hisobiga joriy kuz-qish mavsumini yoqilg‘i taqchilligi va jiddiy uzilishlarsiz o‘tkazish rejalashtirilgan.

В Узбекистане сформированы запасы топлива и нефтепродуктов, которых при текущих объемах производства хватит на два–три месяца. Об этом сообщил первый заместитель министра энергетики Умид Мамадаминов.
По его словам, сейчас в стране производится более 1,2 млн тонн нефтепродуктов в год. Кроме того, частные компании ежегодно импортируют еще 600–700 тыс. тонн, что позволяет полностью покрывать внутренний спрос.
В Минэнерго отметили, что уже началась подготовка к осенне-зимнему сезону. Разработан специальный план мероприятий, а ответственным ведомствам поручено обеспечить своевременную подготовку объектов и бесперебойное снабжение населения природным, сжиженным газом и другими видами топлива.
В ведомстве подчеркнули, что благодаря сформированным резервам и текущим объемам производства отопительный сезон планируется пройти без дефицита топлива и серьезных сбоев.