O‘zbekistonda Soliq Mobile ilovasi orqali noqonuniy keshbek olish bilan bog‘liq yirik firibgarlik holati fosh etildi.
Bosh prokuratura huzuridagi Departament ma’lumotiga ko‘ra, tergovga qadar tekshiruv davomida Navoiy shahrida 13 ta MChJ mas’ul shaxslari va boshqa shaxslar o‘zaro til biriktirgani aniqlangan.
Tergov ma’lumotlariga ko‘ra, ular 4,5 trillion so‘mlik mahsulot yetkazib berilgani haqida soxta elektron hisob-fakturalarni rasmiylashtirgan. Shuningdek, nazorat-kassa mashinalari orqali savdo amalga oshirilgandek ko‘rsatilib, qalbaki xarid cheklari chiqarilgan.
Natijada Soliq Mobile ilovasi orqali 105 524 nafar fuqaro nomiga hisoblangan 34,8 milliard so‘mlik keshbek noqonuniy ravishda o‘zlashtirilgan.
Mazkur holat yuzasidan Jinoyat kodeksining 168-moddasi (firibgarlik) hamda 228-moddasi (hujjatlarni qalbakilashtirish) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atildi. Hozirda tergov harakatlari davom ettirilmoqda.

В Узбекистане правоохранительные органы раскрыли крупную мошенническую схему, связанную с незаконным получением кешбэка через приложение Soliq Mobile.
Как сообщили в Департаменте при Генеральной прокуратуре, в ходе доследственной проверки в городе Навои установлено, что должностные лица 13 обществ с ограниченной ответственностью (ООО) и другие лица вступили в преступный сговор.
По данным следствия, они оформили фиктивные электронные счета-фактуры о поставке товаров на общую сумму 4,5 трлн сумов. Для придания видимости законности злоумышленники проводили фиктивные операции через контрольно-кассовые машины и оформляли поддельные чеки, создавая впечатление, что товары были проданы покупателям.
В результате через приложение Soliq Mobile на счета 105 524 граждан был начислен кешбэк, который впоследствии был незаконно присвоен. Общая сумма ущерба составила 34,8 млрд сумов.
По данному факту возбуждено уголовное дело по статьям 168 (мошенничество) и 228 (подделка документов) Уголовного кодекса Узбекистана. В настоящее время продолжаются следственные действия.