O‘zbekistonda pasport va identifikatsiya ID-kartasi yo‘qotilgani yoki yaroqsiz holga kelgani uchun belgilangan ma’muriy jarimalarni bekor qilish rejalashtirilmoqda. Bu Prezidentning 15-iyul kuni imzolangan «Aholiga davlat xizmatlarini ko‘rsatishni takomillashtirish va fuqarolar uchun qo‘shimcha qulayliklar yaratish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi qarorida nazarda tutilgan.
Hujjatga ko‘ra, yo‘qotilgan yoki yaroqsiz holga kelgan pasport va ID-kartani qayta rasmiylashtirishda ma’muriy jarima o‘rniga faqat davlat boji undiriladi.
Ichki ishlar vazirligi hamda Adliya vazirligiga 2026-yil oktabr oyiga qadar mazkur tashabbusni amalga oshirish bo‘yicha zarur normativ-huquqiy hujjatlar loyihalarini ishlab chiqib, Vazirlar Mahkamasiga kiritish topshirildi.
Eslatib o‘tamiz, pasport va ID-kartani yo‘qotish yoki qasddan yaroqsiz holga keltirish uchun ma’muriy javobgarlik 2022-yilda joriy etilgan bo‘lib, buning uchun 0,5 BHMdan 3 BHMgacha miqdorda jarima belgilangan.
Shuningdek, qarorda fuqarolarga garovda yoki xatlangan turar joylarda garov oluvchining roziligisiz doimiy ro‘yxatdan o‘tish va yashashga ruxsat berishni nazarda tutuvchi boshqa qulayliklar ham ko‘zda tutilgan.

В Узбекистане планируют отменить штрафы за утерю паспорта и ID-карты
В Узбекистане планируется отменить административные штрафы за утерю или порчу паспорта и идентификационной ID-карты. Соответствующая мера предусмотрена постановлением президента «О мерах по совершенствованию оказания государственных услуг населению и созданию дополнительных удобств для граждан», подписанным 15 июля.
Согласно документу, вместо административного штрафа при восстановлении утерянного или испорченного документа граждане будут оплачивать только государственную пошлину за его повторное оформление.
Министерству внутренних дел совместно с Министерством юстиции поручено до октября 2026 года подготовить и внести в Кабинет Министров необходимые предложения и проекты нормативно-правовых актов для реализации данной инициативы.
Напомним, административная ответственность за утерю или умышленную порчу ID-карт и биометрических паспортов была введена в 2022 году. Размер штрафа составляет от 0,5 до 3 БРВ.
Кроме того, постановлением предусмотрены и другие изменения. В частности, гражданам разрешат проживать и оформлять постоянную регистрацию в жилых помещениях, находящихся в залоге или под арестом, без необходимости получения согласия залогодержателя.