O‘zgidromet O‘zbekiston hududida sel va toshqin hodisalari yuzaga kelishi mumkinligi haqida favqulodda ogohlantirish e’lon qildi. Idora ma’lumotlariga ko‘ra, 2–5-iyun kunlari mamlakatning tog‘oldi va tog‘li hududlarida yomg‘ir yog‘ishi kutilmoqda, bu esa sel va toshqinlarning yuzaga kelishiga sabab bo‘lishi mumkin.
Xavf ostida Qashqadaryo, Surxondaryo, Samarqand, Navoiy, Jizzax, Toshkent, Namangan, Farg‘ona va Andijon viloyatlarining ayrim tumanlari qolmoqda.
Noqulay ob-havo sharoiti munosabati bilan tog‘oldi va tog‘li hududlarda yashovchi aholi, shuningdek, dam olish yoki tog‘li hududlarga safar qilishni rejalashtirayotgan fuqarolardan ehtiyot choralariga rioya qilish va favqulodda xizmatlar hamda gidrometeorologiya organlarining rasmiy xabarlarini kuzatib borish so‘ralmoqda.
Bundan tashqari, kuchli yog‘ingarchiliklar sabab respublikaning ayrim hududlarida yomg‘ir suvlari to‘planishi mumkin. Bu esa hududlar, avtomobil yo‘llari va infratuzilma obyektlarining mahalliy suv ostida qolishiga olib kelishi ehtimoldan xoli emas.
Mutaxassislar daryo o‘zanlari, soylar va boshqa xavfli hududlar yaqinida bo‘lishdan tiyilish, shuningdek, safarlarni rejalashtirishda ob-havo sharoitlarini inobatga olishni tavsiya etmoqda.

Узгидромет опубликовал экстренное предупреждение о возможном возникновении селевых и паводковых явлений на территории Узбекистана. По данным ведомства, в период с 2 по 5 июня в предгорных и горных районах страны ожидаются дожди, которые могут привести к формированию селей и паводков.
Под угрозой находятся отдельные районы Кашкадарьинской, Сурхандарьинской, Самаркандской, Навоийской, Джизакской, Ташкентской, Наманганской, Ферганской и Андижанской областей.
В связи с неблагоприятными погодными условиями жителей горных и предгорных районов, а также граждан, планирующих отдых или поездки в горную местность, призывают соблюдать меры предосторожности и следить за официальными сообщениями экстренных служб и гидрометеорологических органов.
Кроме того, из-за интенсивных осадков в некоторых районах республики возможно скопление дождевой воды, что может вызвать локальные подтопления территорий, дорог и объектов инфраструктуры.
Специалисты рекомендуют избегать пребывания вблизи русел рек, саев и потенциально опасных участков, а также учитывать погодные условия при планировании поездок.