O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev mamlakatdagi ilk pullik yuqori tezlikdagi Toshkent, Samarqand avtomagistrali qurilishiga start berdi. Yangi loyiha ikki shahar o‘rtasidagi yo‘l vaqtini 5 soatdan 2,5 soatgacha qisqartirish imkonini beradi.
Magistralning uzunligi 282 kilometrni tashkil etadi. Yo‘l olti polosali, monolit beton qoplamali bo‘lib, 150 km/soat tezlikka mo‘ljallanadi. Trassa Toshkent, Sirdaryo, Jizzax va Samarqand viloyatlari hududidan o‘tadi. Loyihaning umumiy qiymati 2,2 milliard dollarga baholanmoqda.
Rasmiylarga ko‘ra, yangi avtomagistral hududlar iqtisodiy rivojlanishiga turtki beradi. Transport yo‘lagi yuk tashish xarajatlarini 19–24 foizga kamaytirishi, eksport raqobatbardoshligini oshirishi va tadbirkorlar uchun logistika jarayonlarini tezlashtirishi kutilmoqda.
Yangi magistral sutkasiga 60–80 mingta transport vositasini o‘tkaza oladi. Bu tirbandliklarni kamaytirish, yoqilg‘i va ekspluatatsiya xarajatlarini qisqartirish hamda zamonaviy raqamli xavfsizlik tizimlari orqali yo‘l harakati xavfsizligini oshirishga xizmat qiladi.
Shuningdek, O‘zbekistonda pullik avtomobil yo‘llari tarmog‘ini kengaytirish rejalashtirilgan. Xususan, Xiva, Urganch yo‘li qurilishi davom etmoqda, Toshkent, Andijon loyihasi bo‘yicha xalqaro tender yakunlanish arafasida, Toshkent, Bo‘stonliq yo‘nalishi uchun xususiy hamkor tanlanmoqda. Shunga o‘xshash loyihalarni Qashqadaryo, Namangan, Buxoro va Surxondaryo viloyatlarida ham amalga oshirish rejalashtirilgan.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев дал старт строительству первой в стране платной скоростной автомагистрали Ташкент, Самарканд. Новый проект позволит сократить время в пути между двумя городами с пяти до 2,5 часа.
Протяженность трассы составит 282 километра. Дорога будет иметь шесть полос движения, монолитное бетонное покрытие и расчетную скорость до 150 км/ч. Магистраль пройдет через территории Ташкентской, Сырдарьинской, Джизакской и Самаркандской областей. Общая стоимость проекта оценивается примерно в 2,2 млрд долларов.
По данным властей, строительство трассы должно стать стимулом для экономического развития регионов. Ожидается, что новый транспортный коридор позволит снизить стоимость грузоперевозок на 19–24%, повысит конкурентоспособность экспорта и ускорит логистику для бизнеса.
Автомагистраль сможет пропускать 60–80 тысяч автомобилей в сутки, что поможет уменьшить заторы, сократить расход топлива и эксплуатационные расходы, а также повысить безопасность дорожного движения благодаря современным цифровым системам контроля.
Власти также сообщили о планах развития сети платных дорог. В частности, продолжается строительство трассы Хива, Ургенч, завершается международный тендер по проекту Ташкент, Андижан, ведется выбор частного партнера для дороги Ташкент, Бостанлык. Аналогичные проекты планируется реализовать в Кашкадарьинской, Наманганской, Бухарской и Сурхандарьинской областях.