Toshkent viloyati Xalq deputatlari Kengashi viloyat shaharlari uchun jamoat transportida yo‘l haqi bo‘yicha yangi tariflarni tasdiqladi. Qarorga ko‘ra, transport yoki bank kartasi orqali to‘lov qilinganda bir martalik yo‘l haqi 2000 so‘m, naqd pulda to‘langanda esa 2600 so‘m etib belgilandi. Bir dona bagajni tashish narxi ham 2600 so‘mni tashkil etadi.
Yangi tariflar Toshkent viloyatida jamoat transporti tizimini rivojlantirish doirasida joriy etilmoqda. So‘nggi uch yil ichida Toshkent shahri va viloyatdagi shaharlarga 2650 ta zamonaviy avtobus va elektrobus yetkazib berildi. Hozirda brutto-shartnomalar asosida 279 ta muntazam avtobus yo‘nalishi faoliyat yuritmoqda. Ularni moliyalashtirish uchun davlat budjetidan har yili qariyb 2 trillion so‘m ajratiladi. Natijada kunlik yo‘lovchilar oqimi 2,3 million kishiga yetdi.
Bundan tashqari, 2026-yil 1-sentabrdan boshlab elektr poyezdlar va shahar jamoat transportidan birgalikda foydalanuvchi yo‘lovchilar uchun yagona tarif joriy etilishi rejalashtirilgan.
Shuningdek, Angren, Bekobod, Olmaliq, Ohangaron, Nurafshon, Chirchiq va Yangiyo‘l shaharlarida transport kartalarini sotish va ularni to‘ldirish uchun infokiosklar bosqichma-bosqich o‘rnatiladi. Brutto-shartnomalar asosida ishlaydigan barcha shahar avtobuslarida esa naqd pulsiz to‘lov tizimi to‘liq joriy etiladi.

В Ташкентской области утвердили новые тарифы на проезд в городских автобусах
В Ташкентской области утвердили новые тарифы на проезд в городских автобусах: сколько будут платить пассажиры
Совет народных депутатов Ташкентской области утвердил новые тарифы на проезд в общественном транспорте для городов региона. Согласно решению, при оплате транспортной или банковской картой стоимость одной поездки составит 2000 сумов, а при оплате наличными 2600 сумов. Стоимость перевозки одного места багажа также установлена в размере 2600 сумов.
Новые тарифы вводятся в рамках развития системы общественного транспорта Ташкентской области. За последние три года в Ташкент и города региона поступило 2650 современных автобусов и электробусов. На основе брутто-контрактов сегодня работают 279 регулярных автобусных маршрутов, на финансирование которых ежегодно из бюджета выделяется около 2 трлн сумов. Благодаря этому среднесуточный пассажиропоток увеличился до 2,3 млн человек.
Кроме того, с 1 сентября 2026 года планируется внедрение единого тарифа для пассажиров, совмещающих поездки на электричках и городском общественном транспорте.
Также в Ангрене, Бекабаде, Алмалыке, Ахангаране, Нурафшане, Чирчике и Янгиюле поэтапно установят инфокиоски для продажи и пополнения транспортных карт. Во всех городских автобусах, работающих по брутто-контрактам, будет полностью внедрена система безналичной оплаты проезда.