Toshkentda xususiy klinika shifokori talabalar bilan nojo‘ya xatti-harakatlari uchun 5 sutkaga qamaldi
Toshkentda xususiy klinika shifokori talabalar bilan jinsiy zo‘ravonlik ishi bo‘yicha 5 sutkaga qamaldi
Toshkentda 33 yoshli xususiy klinika shifokori-uroloqiga nisbatan qo‘zg‘atilgan ma’muriy ish ko‘rib chiqildi. U amaliyotchi talaba qizlarga nisbatan jinsiy zo‘ravonlik (nojo‘ya xatti-harakatlar) sodir etganlikda ayblandi.
Ish materiallariga ko‘ra, birinchi holat 26 mart kuni Toshkent shahrining Almazor tumanida joylashgan xususiy klinikalardan birida sodir bo‘lgan. Ma’lumotlarga ko‘ra, shifokor amaliyot o‘tayotgan talaba qizga nisbatan haddan tashqari e’tibor qaratgan va xizmat xonasida unga intim munosabat taklif qilgan.
Ikkinchi holat 28 aprel kuni qayd etilgan. Bu safar shifokor o‘sha klinikada amaliyot o‘tayotgan boshqa bir talaba qizga nisbatan bosim o‘tkazgan. U qizga nisbatan o‘zining unga nisbatan his-tuyg‘ulari borligini aytib, uni sevishini va hatto turmush qurmoqchi ekanini bildirgan. Shuningdek, darslarga kelmagan kunlari uchun ijobiy baho qo‘yib berishni va’da qilgan.
Har ikki holat ham shifokorning xizmat xonasida sodir bo‘lgan.
Voqealardan so‘ng u klinikadan ishdan bo‘shatilgan. Jabrlanuvchi talaba qizlar sudga murojaat qilib, tegishli choralar ko‘rilishini so‘rashgan. Ulardan biri suhbat yozuvini (audioyozuv) ham taqdim etgan bo‘lib, unda baho qo‘yish va hissiy munosabatlarga oid gaplar qayd etilgan.
Sud majlisida ayblanuvchi qisman aybini tan olgan. U birinchi holatni rad etib, o‘zini tuhmat qilingan deb hisoblagan. Ikkinchi holat bo‘yicha esa qizga nisbatan his-tuyg‘ularini bildirganini tasdiqlagan, biroq jinsiy zo‘ravonlik niyati bo‘lmaganini ta’kidlagan.
Sud uning harakatlarini O‘zbekiston Respublikasi Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksining 41-1-moddasi (jinsiy zo‘ravonlik / nojo‘ya xatti-harakatlar) bo‘yicha kvalifikatsiya qildi. Natijada erkakka 5 sutka ma’muriy qamoq jazosi tayinlandi.

В Ташкенте врача частной клиники арестовали на пять суток за сексуальные домогательства к студенткам
В Ташкенте врача частной клиники арестовали за домогательства к студенткам
В Ташкенте рассмотрено административное дело в отношении 33-летнего врача-уролога частной клиники, обвинённого в сексуальных домогательствах к студенткам-практиканткам.
По материалам дела, первый инцидент произошёл 26 марта в одной из частных клиник Алмазарского района. Врач, по данным следствия, проявил навязчивое внимание к студентке, проходившей практику, и в своём служебном кабинете предложил ей вступить в интимную связь.
Второй эпизод зафиксирован 28 апреля в той же клинике. В этот раз, как отмечается, врач начал оказывать давление на другую студентку-практикантку. Он заявлял, что влюблён в неё, предлагал вступить в брак, а также обещал положительные оценки за пропущенные занятия.
Оба инцидента происходили на рабочем месте врача — в его служебном кабинете.
После произошедшего мужчина был уволен из клиники. Потерпевшие студентки обратились в суд и потребовали принять меры. Одна из них представила аудиозапись разговора, в которой, по её словам, зафиксированы предложения о проставлении оценок и признания в чувствах со стороны врача.
В ходе судебного разбирательства обвиняемый частично признал вину. Первый эпизод он отрицал, утверждая, что его оговорили. Второй случай он подтвердил, заявив, что действительно говорил о чувствах и намерении жениться, однако отрицал наличие сексуальных намерений.
Суд квалифицировал его действия по части 1 статьи 41-1 Кодекса об административной ответственности Республики Узбекистан (сексуальные домогательства). В результате мужчине назначено наказание в виде пяти суток административного ареста.