Toshkentda tunu kun ishlaydigan Qatortol sayyohlik ko‘chasi paydo bo‘ladi
Chilonzor tumanidagi Qatortol ko‘chasida keng ko‘lamli obodonlashtirish ishlari boshlandi. Loyiha doirasida u kafe, restoran, qahvaxonalar, do‘konlar, dam olish va sayr qilish maskanlari joylashadigan zamonaviy, tunu kun faoliyat yurituvchi sayyohlik hamda gastronomik ko‘chaga aylantiriladi.
Chilonzor tumani hokimligi ma'lum qilishicha, loyiha poytaxt aholisi va sayyohlar uchun qulay shahar muhitini yaratishga qaratilgan. Xizmat ko‘rsatish sohasi va kichik biznesni rivojlantirishga alohida e'tibor qaratiladi. Ko‘chada zamonaviy piyodalar yo‘laklari, yangi yoritish tizimi, obodonlashtirish elementlari, ko‘kalamzorlashtirilgan hududlar, qulay jamoat maskanlari va dam olish joylari barpo etiladi.
Qatortolni yangilash Chilonzor tumanini kompleks rivojlantirish dasturining bir qismi hisoblanadi. Jami 15 ta ko‘cha obodonlashtirilishi rejalashtirilgan. U yerda yo‘l va piyodalar infratuzilmasi yangilanadi, binolar fasadlari tartibga keltiriladi, hududlarning tashqi ko‘rinishi yaxshilanadi hamda savdo, umumiy ovqatlanish va turizmni rivojlantirish uchun qulay sharoit yaratiladi.
Mutasaddilar loyiha yakunlangach, Qatortol Toshkentning yangi diqqatga sazovor maskanlaridan biriga aylanishi, aholisi va shahar mehmonlari esa bu yerda kunning istalgan vaqtida mazmunli hordiq chiqarishi mumkin bo‘lishini ta'kidlamoqda.

В Ташкенте появится круглосуточная туристическая улица Катартал
В Чиланзарском районе Ташкента началось масштабное благоустройство улицы Катартал. Согласно проекту, она превратится в современную круглосуточную туристическую и гастрономическую улицу с кафе, ресторанами, кофейнями, магазинами, зонами отдыха и прогулочными пространствами.
Как сообщили в хокимияте Чиланзарского района, проект направлен на создание комфортной городской среды как для жителей столицы, так и для туристов. Особое внимание уделят развитию сферы услуг и малого бизнеса. На улице появятся современные пешеходные зоны, новое освещение, элементы благоустройства, озеленение, удобные общественные пространства и места для отдыха.
Преобразование Катартала является частью комплексной программы обновления Чиланзарского района. Всего планируется благоустроить 15 улиц, где также обновят дорожную и пешеходную инфраструктуру, приведут в порядок фасады зданий, улучшат внешний облик территорий и создадут условия для развития торговли, общественного питания и туристической привлекательности района.
Власти рассчитывают, что после завершения работ Катартал станет одной из новых точек притяжения Ташкента, где жители и гости города смогут проводить время в любое время суток.
В регионах Узбекистана начали вводить двухчасовые отключения света из-за жары
В регионах Узбекистана начали вводить двухчасовые отключения света из-за аномальной жары
На фоне рекордной жары и исторического роста потребления электроэнергии в отдельных регионах Узбекистана начали вводить временные двухчасовые ограничения электроснабжения. В Минэнерго заявили, что это необходимо для предотвращения крупных аварий.