Toshkentda O‘zbekiston terma jamoasining Jahon chempionati-2026dagi o‘yinlarini tomosha qilish uchun fan-zonalar ochiladi
Toshkentda O‘zbekiston terma jamoasi o‘yinlari uchun fan-zonalar ochiladi — ЧМ-2026
Toshkentda O‘zbekiston terma jamoasining Jahon chempionati-2026dagi o‘yinlarini tomosha qilish uchun o‘nlab fan-zonalar tashkil etiladi. Muxlislar poytaxtning barcha tumanlarida o‘rnatiladigan katta ekranli maxsus maydonchalarda minglab futbol ishqibozlari bilan birga milliy jamoani qo‘llab-quvvatlash imkoniga ega bo‘ladilar.
18-iyun kuni soat 07:00 da O‘zbekiston terma jamoasi Jahon chempionatidagi ilk o‘yinini Kolumbiya terma jamoasiga qarshi o‘tkazadi.
Toshkent tumanlari bo‘yicha fan-zonalar
Bektemir tumani
• “Rohat” mahallasi
Mirobod tumani
• “Furqat” bog‘i
Mirzo Ulug‘bek tumani
• Central Park
Olmazor tumani
• G‘alaba bog‘i
Sergeli tumani
• Markaziy alleya
Uchtepa tumani
• Seoul Eco Park
Chilonzor tumani
• Dream Park
Shayxontohur tumani
• “Anhor-Lokomotiv” bog‘i
Yunusobod tumani
• SK “Yunusobod”
Yakkasaroy tumani
• “Do‘stlik” bog‘i
Yangihayot tumani
• INDEX Park
Yashnobod tumani
• “Ashxobod” bog‘i
Bosh fan-zona
Asosiy tomosha maydoni “Bunyodkor” stadioni bo‘ladi. Bu yerda bir vaqtning o‘zida 10 minggacha muxlis to‘planishi mumkin. Bu yerda jonli translyatsiyalar va O‘zbekiston terma jamoasini qo‘llab-quvvatlash uchun bayramona muhit tashkil etiladi.
Fan-zonalar tashkil etilishi milliy terma jamoaning Jahon chempionatidagi tarixiy ishtiroki bilan bog‘liq. Poytaxt hokimiyati ushbu maydonchalar orqali aholi va mehmonlar birgalikda o‘yinlarni kuzatib, jamoani qo‘llab-quvvatlashlari va yilning eng yirik sport voqeasini birga his qilishlari mumkin bo‘lishini kutmoqda.
Futbol bo‘yicha Jahon chempionati-2026 AQSh, Kanada va Meksikada o‘tkaziladi. O‘zbekiston terma jamoasi uchun bu turnir jahon birinchiligidagi ilk ishtirok bo‘ladi.

В Ташкенте организуют десятки фан-зон для просмотра матчей сборной Узбекистана на чемпионате мира по футболу 2026 года. Болельщики смогут поддержать национальную команду вместе с тысячами других поклонников футбола на специальных площадках с большими экранами, которые откроются во всех районах столицы.
Уже 18 июня в 07:00 сборная Узбекистана проведёт свой первый матч на чемпионате мира против сборной Колумбии.
Фан-зоны по районам Ташкента
Бектемирский район
• Махалля «Рохат»
Мирабадский район
• Парк «Фуркат»
Мирзо-Улугбекский район
• Central Park
Алмазарский район
• Парк Победы
Сергелийский район
• Центральная аллея
Учтепинский район
• Seoul Eco Park
Чиланзарский район
• Dream Park
Шайхантахурский район
• Парк «Анхор-Локомотив»
Юнусабадский район
• СК «Юнусабад»
Яккасарайский район
• Парк «Дустлик»
Янгихаётский район
• INDEX Park
Яшнабадский район
• Парк «Ашхабад»
Главная фан-зона
Главной площадкой для просмотра матчей станет стадион «Бунёдкор», где одновременно смогут собраться до 10 тысяч болельщиков. Здесь будут организованы прямые трансляции матчей и праздничная атмосфера поддержки сборной Узбекистана.
Организация фан-зон связана с историческим участием национальной команды в чемпионате мира. Власти столицы рассчитывают, что эти площадки позволят жителям и гостям города вместе следить за матчами, поддерживать сборную и разделить эмоции одного из главных спортивных событий года.
Чемпионат мира по футболу 2026 года пройдет в США, Канаде и Мексике. Для сборной Узбекистана этот турнир станет первым в истории выступлением на мировом первенстве.