Tailandning Mukdahan provinsiyasida 2-iyul kuni sodir bo‘lgan o‘lim bilan yakunlangan YTH yuzasidan tergov olib borilmoqda. Haj ziyoratini amalga oshirayotgan 35 nafar buddaviy rohib yo‘l chetida harakatlanayotgan paytda ularga katta tezlikda harakatlangan pikap kelib urilgan.
Dastlabki ma’lumotlarga ko‘ra, avtomobilni boshqargan 11 yoshli bola ota-onasining mashinasini ruxsatsiz olib chiqqan va taxminan 10 kilometr yo‘l bosgan. Shundan so‘ng u boshqaruvni yo‘qotib, avtomobil yo‘l chetiga chiqib ketgan.
Hodisa oqibatida 5 nafar rohib voqea joyida halok bo‘lgan, yana 5 nafari shifoxonada vafot etgan. 20 nafardan ortiq kishi turli darajadagi tan jarohatlari olgan. Jabrlanganlar orasida tasodifiy yo‘lovchi ham bo‘lgan.
Yaqinlarining aytishicha, bola rivojlanishida o‘ziga xos xususiyatlarga ega bo‘lib, hodisadan keyin kuchli ruhiy shok holatida. Buvisi uni to‘xtatishga uringanini, ammo ulgurmaganini aytgan. Bobosi esa nevarasiga hech qachon avtomobil boshqarishni o‘rgatmaganini bildirgan.
Tailand qonunchiligiga ko‘ra, 12 yoshgacha bo‘lgan bolalar jinoiy javobgarlikka tortilmaydi. Hozirda huquqni muhofaza qiluvchi organlar hodisaning barcha tafsilotlarini o‘rganmoqda.

В Таиланде 11-летний мальчик на пикапе насмерть сбил 10 буддийских монахов
В Таиланде расследуют смертельное ДТП, произошедшее 2 июля в провинции Мукдахан. Во время паломнического перехода группа из 35 буддийских монахов двигалась по обочине дороги, когда в них на большой скорости врезался пикап.
За рулем автомобиля находился 11-летний мальчик, который, по предварительной информации, без разрешения взял машину родителей и успел проехать около 10 километров. В какой-то момент ребенок потерял контроль над управлением, после чего автомобиль вылетел на обочину.
В результате аварии пятеро монахов погибли на месте, еще пятеро позже скончались в больнице. Более 20 человек получили травмы различной степени тяжести. Среди пострадавших оказался и случайный прохожий.
Родственники мальчика сообщили, что он имеет особенности развития и после происшествия находится в состоянии сильного шока. По словам бабушки, она пыталась остановить внука, однако не успела. Дедушка заявил, что никогда не обучал ребенка вождению.
Согласно законодательству Таиланда, дети младше 12 лет не могут быть привлечены к уголовной ответственности. Правоохранительные органы продолжают выяснять все обстоятельства произошедшего.
Групповой этап чемпионата мира завершён. Стали известны все пары плей-офф, а главными событиями стали вылет Ирана и выход Японии в качестве единственного представителя Азии.