42 yoshli O‘zbekiston fuqarosi Behzod Asrarovga AQShning Ogayo shtati, Medison okrugida sodir bo‘lgan o‘lim bilan yakunlangan YTHdan so‘ng dalillarni qasddan yo‘q qilish bo‘yicha jinoiy ayblov e’lon qilindi.
Tergov ma’lumotlariga ko‘ra, Asrarov boshqaruvidagi yuk mashinasi Honda Accord avtomobili bilan to‘qnashgan. Yengil avtomobilni Massachusets universitetining Louell shahridagi River Hawks futbol jamoasi darvozaboni, 21 yoshli Tobias Forsayt boshqargan. Yosh sportchi olgan jarohatlari oqibatida voqea joyida vafot etgan. To‘qnashuvdan keyin yuk mashinasi ajratuvchi to‘siqni buzib o‘tib, qarama-qarshi yo‘nalishga chiqib ketgan va yana bir YTHga sabab bo‘lgan.
Amerikalik tergovchilarning ta’kidlashicha, haydovchi voqeadan so‘ng dalillarni yashirishga uringan. Ayblovga ko‘ra, u videoregistratorni olib yashirgan, shuningdek, mobil telefonlari va yuk mashinasining ish vaqti hamda tezligini qayd etuvchi elektron qurilmani shikastlashga harakat qilgan.
Fox News telekanali xabariga ko‘ra, Asrarov AQShga Diversity Visa (Green Card) dasturi orqali ko‘chib o‘tgan va Ogayo shtatida tijorat haydovchilik guvohnomasi (CDL) olgan. AQSh transport vaziri Shon Daffining aytishicha, voqea joyiga kelgan politsiya xodimlari haydovchi ingliz tilini bilmagani sababli so‘roq vaqtida Google Translate dasturidan foydalanishga majbur bo‘lgan.
Daffi tijorat transporti haydovchilariga qo‘yiladigan talablarni kuchaytirishga chaqirib, til to‘sig‘i tufayli yo‘l belgilarini o‘qiy olmaydigan shaxslar yuk mashinalarini boshqarmasligi kerakligini ta’kidladi.
Bu fojia AQShda o‘tkazilayotgan SafeDRIVE federal operatsiyasi davriga to‘g‘ri keldi. Uning doirasida FMCSA tomonidan 20 dan ortiq shtatda keng ko‘lamli tekshiruvlar o‘tkazilmoqda. Natijada minglab qoidabuzarliklar aniqlangan, yuzlab xorijlik haydovchilar, jumladan ingliz tilini yetarli darajada bilmagani uchun ham ishdan chetlatilgan.
Tergov davom etmoqda. AQSh hukumati ish yuzasidan Asrarovga qo‘shimcha ayblovlar ham qo‘yilishi mumkinligini istisno qilmayapti.

42-летнему гражданину Узбекистана Бехзоду Асрарову предъявили уголовное обвинение в умышленном уничтожении доказательств после смертельного ДТП, произошедшего в округе Мэдисон (штат Огайо, США).
По данным следствия, грузовой тягач под управлением Асрарова столкнулся с автомобилем Honda Accord, за рулем которого находился 21-летний Тобиас Форсайт, вратарь футбольной команды River Hawks Университета Массачусетса в Лоуэлле. От полученных травм молодой спортсмен погиб на месте. После столкновения фура пробила разделительное ограждение, выехала на встречную полосу и стала участником еще одной аварии.
Американские следователи утверждают, что сразу после ДТП водитель попытался скрыть улики. По версии обвинения, он сорвал видеорегистратор с лобового стекла и спрятал его, а также пытался повредить мобильные телефоны и электронное устройство регистрации рабочего времени и скорости грузовика.
Как сообщает телеканал Fox News, Асраров переехал в США по программе Diversity Visa (грин-карта) и получил коммерческие водительские права (CDL) в штате Огайо. Министр транспорта США Шон Даффи заявил, что прибывшим на место полицейским пришлось использовать Google Translate, поскольку водитель не владел английским языком.
Даффи также призвал ужесточить требования к водителям коммерческого транспорта, подчеркнув, что люди, не способные читать дорожные знаки из-за языкового барьера, не должны управлять большегрузами.
Трагедия произошла на фоне федеральной операции SafeDRIVE, в рамках которой Федеральное управление безопасности автотранспортных перевозок (FMCSA) проводит масштабные проверки в более чем 20 штатах. По итогам рейдов уже выявлены тысячи нарушений, а сотни иностранных водителей были отстранены от работы, в том числе из-за недостаточного уровня владения английским языком.
Следствие продолжается. Власти США не исключают, что по мере расследования Асрарову могут быть предъявлены дополнительные обвинения.