Navoiy viloyatida huquqni muhofaza qiluvchi organlar tomonidan zararli APK-fayllardan foydalangan holda sodir etilgan kiberjinoyatlarga aloqador guruh faoliyatiga chek qo‘yildi.
Dastlabki ma’lumotlarga ko‘ra, gumonlanuvchilar zararli APK-ilovalarni tarqatib, ular o‘rnatilgandan so‘ng foydalanuvchilarning mobil qurilmalariga ruxsatsiz kirish imkoniyatini qo‘lga kiritgan. Shundan so‘ng ular messenjerlar, bank ilovalari va boshqa shaxsiy ma’lumotlardan noqonuniy foydalangan holda pul mablag‘larini o‘zlashtirgan.
Tergov ma’lumotlariga ko‘ra, ushbu noqonuniy harakatlar oqibatida 21 nafar fuqaro jabrlangan, yetkazilgan moddiy zarar esa 336 million so‘mdan ortiqni tashkil etgan.
Mazkur holat yuzasidan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan. Hozirda hodisaning barcha holatlarini aniqlash hamda jinoyatga aloqador boshqa shaxslarni aniqlash bo‘yicha tergov harakatlari davom ettirilmoqda.

В Навоийской области сотрудники правоохранительных органов пресекли деятельность группы лиц, подозреваемых в совершении киберпреступлений с использованием вредоносных APK-файлов.
По предварительным данным, злоумышленники распространяли вредоносные мобильные приложения, после установки которых получали несанкционированный доступ к устройствам пользователей. Это позволяло им завладевать персональными данными, получать доступ к мессенджерам и банковским приложениям, а также совершать хищение денежных средств.
В результате противоправных действий пострадал 21 гражданин, а общий материальный ущерб составил свыше 336 миллионов сумов.
По данному факту возбуждено уголовное дело. В настоящее время проводятся следственные действия, направленные на установление всех обстоятельств произошедшего и выявление других возможных участников преступной схемы.