Jizzax viloyatida soxta cheklar orqali 1,9 mlrd soʻm budjet mablagʻi talon-toroj qilingani aniqlandi
Jizzaxda soxta cheklar orqali 1,9 mlrd soʻm budjet mablagʻi talon-toroj qilindi
Bosh prokuratura huzuridagi Departamentning Jizzax viloyati boshqarmasi tomonidan oʻtkazilgan tergovga qadar tekshiruv davomida davlat keshbek tizimi orqali budjet mablagʻlarini talon-toroj qilish bilan bogʻliq yirik jinoyat sxemasi aniqlandi.
Tergov maʼlumotlariga koʻra, fuqarolar R.A., T.SH., shuningdek “B.R.” va “A.A.” MCHJ masʼul shaxslari oʻzaro til biriktirib, 16,6 mlrd soʻmlik mahsulotlar yetkazib berilgani haqida soxta hujjatlar rasmiylashtirgan.
Shundan soʻng nazorat-kassa mashinalari orqali soxta savdo operatsiyalari amalga oshirilib, jami 3 106 ta qalbaki xarid cheki shakllantirilgan.
Ushbu cheklar asosida Soliq Mobile ilovasi orqali Ijtimoiy himoya yagona reyestriga kiritilgan fuqarolar nomiga davlat keshbeki rasmiylashtirilib, natijada davlat budjetidan 1,9 mlrd soʻm mablagʻ noqonuniy ravishda oʻzlashtirilgan.
Mazkur holat yuzasidan Jinoyat kodeksining 167-moddasi (oʻzlashtirish yoki rastrata yoʻli bilan talon-toroj qilish) hamda 228-moddasi (hujjatlarni qalbakilashtirish va ulardan foydalanish) bilan jinoyat ishi qoʻzgʻatildi.
Hozirda barcha holatlarga huquqiy baho berish hamda aybdorlarni aniqlash boʻyicha tergov harakatlari davom etmoqda.

В Джизакской области сотрудники Департамента при Генеральной прокуратуре в ходе доследственной проверки выявили крупную схему хищения бюджетных средств через механизм выплаты государственного кешбэка.
По данным ведомства, граждане Р.А. и Т.Ш., а также ответственные лица обществ с ограниченной ответственностью B.R. и A.A. вступили в преступный сговор. Они оформили фиктивные документы о поставке товаров на общую сумму 16,6 млрд сумов, после чего через контрольно-кассовые машины провели фиктивные операции по реализации продукции.
В результате было сформировано 3 106 поддельных кассовых чеков, на основании которых через мобильное приложение Soliq Mobile оформлялись выплаты государственного кешбэка на счета граждан, включённых в Единый реестр социальной защиты.
По предварительным данным, таким образом злоумышленники незаконно получили 1,9 млрд сумов, причинив государственному бюджету ущерб на указанную сумму.
По данному факту возбуждено уголовное дело по статье 167 («Хищение путём присвоения или растраты») и статье 228 («Подделка документов, изготовление, сбыт или использование поддельных документов») Уголовного кодекса Республики Узбекистан.
В настоящее время проводятся следственные действия для установления всех обстоятельств произошедшего и привлечения виновных к ответственности.