O‘zbekiston xalqaro dizayn platformasi Canva bilan grant kelishuvini imzoladi. Ushbu kelishuv doirasida mamlakatdagi 10 mingdan ortiq umumta’lim maktablari uch yil davomida Canva for Education platformasidan bepul foydalanadi.
Hujjat O‘zbekiston delegatsiyasi rahbari, maktabgacha va maktab ta’limi vazirining birinchi o‘rinbosari Sherzod Karimov boshchiligidagi vakillar tomonidan Fransiyadagi O‘zbekiston elchixonasida imzolandi.
Kelishuv Parijdagi YUNESKO bosh qarorgohida o‘tkazilayotgan TES+4 Ta’lim transformatsiyasi sammiti doirasida tuzildi. Grantning umumiy qiymati 20 mln AQSh dollarini tashkil qiladi.
Canva for Education platformasi o‘quvchilar va o‘qituvchilarga taqdimotlar, infografikalar, o‘quv materiallari va boshqa raqamli loyihalarni yaratish uchun minglab tayyor shablon va vositalarni taqdim etadi.
Platformada sun’iy intellekt asosidagi vositalar, real vaqt rejimida hamkorlik qilish imkoniyatlari hamda raqamli savodxonlik va ijodiy fikrlashni rivojlantirishga yordam beruvchi funksiyalar mavjud.
Ushbu tashabbus orqali maktablarda zamonaviy raqamli texnologiyalarni ta’lim jarayoniga kengroq joriy etish va o‘quvchilar hamda o‘qituvchilar uchun yangi imkoniyatlar yaratish ko‘zda tutilgan.

Узбекистан заключил грантовое соглашение с международной платформой визуального дизайна Canva, благодаря которому более 10 тысяч общеобразовательных школ страны получат бесплатный доступ к Canva for Education сроком на три года.
Документ был подписан делегацией Узбекистана во главе с первым заместителем министра дошкольного и школьного образования Шерзодом Каримовым в посольстве Узбекистана во Франции в рамках Саммита по трансформации образования TES+4, который проходит в штаб-квартире ЮНЕСКО в Париже.
Общая стоимость предоставленного гранта составляет $20 млн. В рамках соглашения учителя и учащиеся получат доступ к инструментам для создания презентаций, инфографики, учебных материалов и других цифровых проектов.
Canva for Education предоставляет пользователям тысячи готовых шаблонов, инструменты на основе искусственного интеллекта, возможности совместной работы в режиме реального времени и ресурсы для развития цифровых навыков и творческого мышления.
Ожидается, что новая инициатива поможет школам внедрять современные цифровые технологии в образовательный процесс и расширит возможности для учеников и педагогов.