O‘zbekiston 2028-yilgacha ilk milliy kosmonavtini orbitaga yuborishni rejalashtirmoqda. Bu haqda «O‘zbekkosmos» agentligi ma’lum qildi. Hozirda agentlik xalqaro hamkorlar bilan inson ishtirokidagi kosmik missiyani amalga oshirish bo‘yicha muzokaralar olib bormoqda.
Ayni paytda AQSh, Rossiya va Xitoy bilan hamkorlik variantlari muhokama qilinmoqda. Mumkin bo‘lgan platformalar sifatida NASA va «Roskosmos» bilan hamkorlikdagi Xalqaro kosmik stansiya (XKS), shuningdek Xitoyning orbital stansiyasi ko‘rib chiqilmoqda.
Rejaga ko‘ra, kosmik missiya taxminan 14 kun davom etadi. Parvoz davomida o‘zbek kosmonavti vaznsizlik sharoitida ilmiy tajribalar o‘tkazadi. Olingan natijalar mamlakatda fan, texnologiyalar va turli iqtisodiyot sohalarini rivojlantirishda qo‘llanilishi rejalashtirilgan.
Nomzodni tanlash uchun maxsus hukumat komissiyasi tuziladi. Bo‘lajak kosmonavtga bir qator talablar qo‘yiladi: 27–40 yosh oralig‘i, oliy ma’lumot, chet tillarini bilish, shuningdek tibbiy va jismoniy talablarga mos bo‘lishi kerak. Bo‘y 160–190 sm, vazn esa 50–95 kg oralig‘ida bo‘lishi belgilangan.
«O‘zbekkosmos»da ushbu loyihaning amalga oshirilishi yuqori texnologiyalar rivoji va O‘zbekistonning kosmik sohadagi xalqaro nufuzini oshirish yo‘lida muhim qadam bo‘lishi ta’kidlanmoqda.

Узбекистан планирует отправить первого национального космонавта на орбиту к 2028 году. Об этом сообщили в агентстве «Узбеккосмос», которое уже ведёт переговоры с международными партнёрами о реализации пилотируемой космической миссии.
Сейчас обсуждаются варианты сотрудничества с США, Россией и Китаем. В качестве возможных площадок рассматриваются Международная космическая станция (МКС) совместно с NASA или Роскосмосом, а также китайская орбитальная станция.
Планируется, что космическая миссия продлится около 14 дней. Во время полёта узбекский космонавт будет проводить научные эксперименты в условиях невесомости. Полученные результаты планируют использовать для развития науки, технологий и различных отраслей экономики страны.
Для отбора кандидата создадут специальную правительственную комиссию. К будущему космонавту предъявят ряд требований: возраст от 27 до 40 лет, наличие высшего образования, знание иностранных языков, а также соответствие медицинским и физическим параметрам. Рост кандидата должен составлять от 160 до 190 см, а вес — от 50 до 95 кг.
В «Узбеккосмосе» считают, что реализация проекта станет важным шагом для развития высоких технологий и укрепления международного имиджа Узбекистана в космической сфере.