Toshkent shahar maxsus komissiyasi aholini bugun nam havo massalari kirib kelishidan oldin qisqa muddatli chang bo‘ronlari yuzaga kelishi mumkinligi haqida ogohlantirdi. “O‘zgidromet” va Jahon meteorologiya tashkilotining qum va chang bo‘ronlari bo‘yicha Pekin mintaqaviy markazi prognozlariga ko‘ra, shaharda o‘zgaruvchan bulutlilik kuzatiladi, kunning ikkinchi yarmida esa ayrim joylarda qisqa muddatli yomg‘ir va momaqaldiroq bo‘lishi mumkin.
Shamol tezligi 3–8 m/s ni tashkil etadi, biroq ayrim hududlarda uning kuchi 12–15 m/s gacha oshishi mumkin. Shamol kuchayganda mahalliy chang bo‘ronlari yuzaga kelishi ehtimoli bor, bu esa havodagi chang, ayniqsa PM10 zarralari miqdorining vaqtincha oshishiga olib keladi.
Mutaxassislar ma’lumotiga ko‘ra, havo sifati yomonlashuvi qisqa muddatli bo‘ladi. Yomg‘irdan so‘ng kunning ikkinchi yarmida chang miqdori asta-sekin kamayishi va atmosfera havosi sifati yaxshilanishi kutilmoqda.
Shu sababli nafas olish tizimi kasalliklari, allergiya hamda yurak-qon tomir kasalliklari bo‘lgan insonlarga kuchli shamol vaqtida imkon qadar ko‘chaga chiqmaslik, derazalarni yopiq tutish va zarurat bo‘lsa himoya niqoblaridan foydalanish tavsiya etiladi.

Специальная комиссия предупредила жителей Ташкента о возможных кратковременных пыльных бурях, которые могут возникнуть сегодня перед поступлением влажных воздушных масс. Согласно прогнозам Узгидромета и Пекинского регионального центра Всемирной метеорологической организации по песчаным и пыльным бурям, в столице ожидается переменная облачность, а во второй половине дня местами пройдут кратковременные дожди и грозы.
Скорость ветра составит 3–8 м/с, однако в отдельных районах его порывы могут усиливаться до 12–15 м/с. Именно при усилении ветра возможно образование локальных пыльных бурь, что приведет к временному увеличению концентрации пыли в воздухе, прежде всего частиц PM10.
По данным специалистов, ухудшение качества воздуха будет носить кратковременный характер. После осадков во второй половине дня ожидается постепенное снижение уровня запыленности и улучшение состояния атмосферного воздуха.
В связи с этим людям, страдающим заболеваниями органов дыхания, аллергией и сердечно-сосудистыми заболеваниями, рекомендуют по возможности ограничить пребывание на улице во время сильного ветра, держать окна закрытыми и при необходимости использовать защитные маски.
В Специальной комиссии также отметили, что ситуация с качеством атмосферного воздуха в столице находится на постоянном контроле.