Oʻzbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Yoshlar kuni munosabati bilan oʻtkazilgan tadbirda yoshlarni qoʻllab-quvvatlash boʻyicha yangi chora-tadbirlar paketini eʼlon qildi. Dastur doirasida davlat tomonidan 500 mlrd soʻm ajratiladi.
Asosiy tashabbuslardan biri ish beruvchilar uchun soliq imtiyozidir. Oliy taʼlim muassasasini tamomlagan bitiruvchilarni rasmiy ishga qabul qilgan ish beruvchilar uchun daromad va ijtimoiy soliq stavkasi bir yil davomida 1 foiz etib belgilanadi.
Bundan tashqari, yosh tadbirkorlar tijorat franshizalari asosida oʻz biznesini yoʻlga qoʻyish uchun 300 mln soʻmgacha foizsiz kredit olish imkoniyatiga ega boʻladi.
Yangi chora-tadbirlar ijtimoiy himoyaga muhtoj toifadagi yoshlar, jumladan, yetim bolalar va nogironligi boʻlgan shaxslarga oliy taʼlim muassasalariga kirishda yordam beradigan talabalarga ham ragʻbat yaratadi. Bunday talabalar magistraturaga kirishda qoʻshimcha ball, shuningdek, davlat stipendiyalarini taqsimlashda ustuvor huquqga ega boʻladi.
Prezidentning taʼkidlashicha, mazkur tashabbuslar yoshlarning imkoniyatlarini kengaytirish, bandligini taʼminlash, tadbirkorlikni rivojlantirish va ularning ijtimoiy faolligini qoʻllab-quvvatlashga qaratilgan.

Шавкат Мирзиёев представил новые меры поддержки молодёжи и молодёжного бизнеса
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев в ходе мероприятий, посвящённых Дню молодёжи, объявил о новом пакете мер поддержки молодёжи. На реализацию программы государство направит 500 млрд сумов.
Одной из ключевых инициатив станет налоговая льгота для работодателей. При официальном трудоустройстве выпускников высших учебных заведений ставка подоходного и социального налогов для работодателя составит 1% в течение одного года.
Кроме того, молодые предприниматели смогут получить беспроцентные кредиты до 300 млн сумов для открытия собственного бизнеса по коммерческим франшизам.
Новые меры также предусматривают поддержку студентов, которые помогают сверстникам из социально уязвимых категорий, включая детей-сирот и лиц с инвалидностью, подготовиться к поступлению в вузы. Таким студентам будут начисляться дополнительные баллы при поступлении в магистратуру, а также предоставляться приоритет при распределении государственных стипендий.
По словам главы государства, новые инициативы направлены на расширение возможностей для молодёжи, поддержку занятости, развитие предпринимательства и поощрение социальной активности студентов.