Shavkat Mirziyoyev sanoat va eksport ko‘rsatkichlari bajarilmagani sabab 17 nafar hokimni lavozimidan ozod etish masalasini ko‘rib chiqishni topshirdi.
Mirziyoyev ko‘rsatkichlar bajarilmagani sabab 17 nafar hokimni lavozimidan ozod etish masalasini ko‘rib chiqishni topshirdi.
Shavkat Mirziyoyev sanoat va eksport bo‘yicha belgilangan ko‘rsatkichlarni bajara olmagan qator tuman va shahar rahbarlari faoliyatini keskin tanqid qildi. Shu munosabat bilan Bosh vazir Abdulla Aripovga bugunoq 17 nafar hokimning egallab turgan lavozimiga munosibligini ko‘rib chiqish topshirildi.
Prezidentning ta’kidlashicha, birinchi chorak yakunlari bo‘yicha bildirilgan tanqidlardan so‘ng aksariyat rahbarlar natijalarni yaxshilagan. Biroq 17 ta tuman va shaharda sanoat hamda eksport ko‘rsatkichlari hanuz qoniqarsizligicha qolmoqda.
Davlat rahbari hokimlar yangi ishlab chiqarish quvvatlarini ishga tushirish, investitsiyalarni jalb etish, yangi ish o‘rinlari yaratish va eksport salohiyatini oshirish bilan shaxsan shug‘ullanishi, bahona izlamasligi kerakligini ta’kidladi.
Shuningdek, prezident agar to‘qqiz oy yakuniga qadar vaziyat o‘zgarmasa, qat’iy kadrlar bo‘yicha choralar nafaqat hokimlarga, balki sanoat va eksport uchun mas’ul bo‘lgan viloyat hokimlarining o‘rinbosarlariga nisbatan ham ko‘rilishini ma’lum qildi.

Шавкат Мирзиёев поручил рассмотреть увольнение 17 хокимов из-за срыва показателей по промышленности и экспорту
Мирзиёев поручил рассмотреть увольнение 17 хокимов из-за срыва показателей
Шавкат Мирзиёев раскритиковал работу руководителей ряда районов и городов, не выполнивших плановые показатели по промышленности и экспорту. В связи с этим премьер-министру Абдулле Арипову поручено уже сегодня рассмотреть вопрос о соответствии занимаемым должностям сразу 17 хокимов.
По словам президента, после аналогичной критики по итогам первого квартала большинство руководителей смогли улучшить результаты. Однако в 17 районах и городах показатели по промышленности и экспорту по-прежнему остаются неудовлетворительными.
Глава государства подчеркнул, что хокимы должны лично заниматься запуском новых производств, привлечением инвестиций, созданием рабочих мест и увеличением экспортного потенциала, а не искать оправдания.
Кроме того, президент предупредил, что если по итогам девяти месяцев ситуация не изменится, строгие кадровые меры будут приняты не только в отношении хокимов, но и заместителей хокимов областей, отвечающих за промышленность и экспорт.