Argentina terma jamoasi qo‘shimcha bo‘limlarda Shveysariyani mag‘lub etib, JCH-2026 yarim finaliga yo‘l oldi
Argentina Shveysariyani qo‘shimcha bo‘limlarda mag‘lub etib, JCH-2026 yarim finaliga chiqdi
Argentina terma jamoasi jahon chempionligi unvonini himoya qilishda davom etmoqda. JCH-2026 chorak final uchrashuvida argentinaliklar Shveysariya ustidan g‘alaba qozonib, turnirning yarim finaliga chiqishdi.
Kanzas-Sitida bo‘lib o‘tgan uchrashuv juda keskin kechdi va faqat qo‘shimcha bo‘limlarda o‘z yakuniga yetdi. Yakuniy hisob — amaldagi jahon chempionlari foydasiga 3:1.
Asosiy vaqt davomida Argentina safida Aleksis Makallister gol urgan bo‘lsa, shveysariyaliklar safida Dan Ndoye o‘z nomini tabloga yozdirib qo‘ydi. O‘yin penaltilar seriyasiga tomon ketayotgandek edi. Ammo 112-daqiqada Xulian Alvares argentinaliklarni hisobda oldinga olib chiqdi, o‘yin yakunlanishiga oz vaqt qolganida esa Lautaro Martines raqib darvozasiga uchinchi golni kiritdi.
Shveysariya terma jamoasi uchun vaziyat ikkinchi bo‘limdayoq murakkablashgan edi. Uchrashuvning 72-daqiqasida Brel Embolo simulyatsiya uchun ikkinchi sariq kartochkasini olib, maydondan chetlatildi.
Endi Argentinani yana bir jiddiy sinov kutmoqda. JCH-2026 yarim finalida jamoa Norvegiyani 2:1 hisobida mag‘lub etgan Angliya terma jamoasiga qarshi maydonga tushadi. Uchrashuv 15-iyul kuni Atlantadagi stadionda bo‘lib o‘tadi va Toshkent vaqti bilan soat 00:00 da boshlanadi.

Сборная Аргентины в дополнительное время обыграла Швейцарию и вышла в полуфинал ЧМ-2026
Сборная Аргентины продолжает защиту чемпионского титула на мировом первенстве. В четвертьфинальном матче чемпионата мира 2026 года аргентинцы одержали победу над командой Швейцарии и пробились в полуфинал турнира.
Встреча, прошедшая в Канзас-Сити, получилась напряжённой и завершилась лишь в дополнительное время. Итоговый счёт — 3:1 в пользу действующих чемпионов мира.
В основное время у сборной Аргентины отличился Алексис Макалистер, а у швейцарцев мяч забил Дан Ндой. Казалось, игра уже движется к серии пенальти. Но на 112-й минуте Хулиан Альварес вывел аргентинцев вперёд, а незадолго до финального свистка Лаутаро Мартинес отправил третий мяч в ворота соперника.
Дополнительные сложности для сборной Швейцарии возникли ещё по ходу второго тайма. На 72-й минуте Брель Эмболо получил вторую жёлтую карточку за симуляцию и был удалён с поля.
Теперь Аргентину ждёт ещё одно серьёзное испытание. В полуфинале чемпионата мира 2026 года команда встретится со сборной Англии, победившей Норвегию 2:1. Матч состоится 15 июля на стадионе в Атланте, начало встречи запланировано на 00:00 по ташкентскому времени.