Prezident Toshkent — Bekobod yo‘nalishida yangi elektropoyezdning muntazam qatnovini yo‘lga qo‘ydi
13-iyul kuni Prezident Shavkat Mirziyoyev Toshkent — Bekobod yo‘nalishida yangi elektropoyezdning muntazam qatnoviga start berdi. Davlat rahbari ushbu yo‘nalishdagi ilk qatnovda shaxsan ishtirok etdi.
Olti vagonli elektropoyezd 586 yo‘lovchiga mo‘ljallangan bo‘lib, 120 km/soat tezlikda harakatlana oladi. Poyezdda yo‘lovchilar uchun barcha qulayliklar yaratilgan:
• konditsioner va isitish tizimi;
• Wi-Fi va USB-quvvatlagichlar;
• yumshoq o‘rindiqlar;
• elektron axborot tablolari;
• videokuzatuv tizimi;
• nogironligi bo‘lgan shaxslar uchun ko‘tarish moslamalari;
• velosipedlar uchun maxsus joylar.
Uzunligi 192 km bo‘lgan ushbu yo‘nalish orqali kuniga qariyb 1 ming, yiliga esa 300 ming yo‘lovchiga xizmat ko‘rsatish rejalashtirilgan. Yangi elektropoyezd avtomobil yo‘llaridagi yuklamani kamaytirish va temir yo‘l transportini rivojlantirishga xizmat qiladi.

13 июля Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев дал старт регулярному движению нового электропоезда по маршруту Ташкент — Бекабад. Первый рейс глава государства совершил лично, открыв новое железнодорожное сообщение.
Шестивагонный электропоезд рассчитан на 586 пассажиров и способен развивать скорость до 120 км/ч. Для удобства пассажиров поезд оснащён:
кондиционерами и системой отопления;
Wi-Fi и USB-зарядками;
мягкими креслами;
электронными информационными табло;
системами видеонаблюдения;
подъёмниками для людей с инвалидностью;
местами для перевозки велосипедов.
Маршрут протяжённостью 192 км будет обслуживать около 1 тысячи пассажиров ежедневно и до 300 тысяч человек в год. Запуск нового электропоезда направлен на развитие железнодорожного сообщения, повышение комфорта пассажиров и снижение нагрузки на автомобильные дороги.