O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Gruziya Bosh vaziri Irakliy Kobaxidzening taklifiga binoan 2–3-iyul kunlari davlat tashrifi bilan Gruziyaga boradi.
Tashrif doirasida Tbilisi shahrida O‘zbekiston Prezidenti Gruziya Prezidenti Mixeil Kavelashvili hamda Bosh vazir Irakliy Kobaxidze bilan muzokaralar o‘tkazadi. Uchrashuvlarning asosiy mavzusi O‘zbekiston va Gruziya o‘rtasidagi do‘stlik munosabatlarini yanada mustahkamlash hamda ko‘p qirrali hamkorlikni kengaytirish bo‘ladi.
Tomonlar siyosiy muloqotni rivojlantirish, parlamentlararo va hududlararo aloqalarni mustahkamlash, shuningdek savdo-iqtisodiy hamkorlik va madaniy-gumanitar almashinuvlarni kengaytirish masalalarini muhokama qiladi.
Muzokaralarda sanoat, farmatsevtika, kimyo sanoati, qishloq xo‘jaligi, turizm, energetika va IT sohalaridagi qo‘shma loyihalarni ilgari surishga alohida e’tibor qaratiladi.
Shuningdek, transport-logistika sohasidagi hamkorlikni rivojlantirish hamda O‘zbekiston mahsulotlari eksporti geografiyasini kengaytirish uchun yangi imkoniyatlar yaratish masalalari muhokama qilinadi.
Bundan tashqari, davlat rahbarlari xalqaro va mintaqaviy kun tartibidagi dolzarb masalalar yuzasidan ham fikr almashadi.
Davlat tashrifi yakunida O‘zbekiston va Gruziya o‘rtasidagi hamkorlikning turli yo‘nalishlarini qamrab oluvchi keng qamrovli ikki tomonlama hujjatlar paketi imzolanishi kutilmoqda.

Президент Узбекистана посетит Грузию с государственным визитом
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев по приглашению премьер-министра Грузии Ираклия Кобахидзе 2–3 июля посетит Грузию с государственным визитом.
В рамках визита в Тбилиси глава Узбекистана проведёт переговоры с президентом Грузии Михаилом Кавелашвили и премьер-министром Ираклием Кобахидзе. Основной темой встреч станет дальнейшее укрепление узбекско-грузинских отношений дружбы и расширение многопланового сотрудничества.
Стороны обсудят развитие политического диалога, межпарламентского и межрегионального взаимодействия, а также вопросы расширения торгово-экономического сотрудничества и культурно-гуманитарных обменов.
Особое внимание планируется уделить реализации совместных проектов в промышленности, фармацевтике, химической отрасли, сельском хозяйстве, туризме, энергетике и IT-секторе.
Одним из ключевых направлений переговоров станет сотрудничество в транспортно-логистической сфере, а также создание новых возможностей для расширения географии экспорта узбекской продукции.
Кроме того, лидеры обменяются мнениями по актуальным вопросам международной и региональной повестки.
По итогам государственного визита ожидается подписание масштабного пакета двусторонних документов, охватывающих различные направления узбекско-грузинского сотрудничества.