Prezident energetika vazirini lavozimidan ozod qildi: Mirzamaxmudov o‘rniga vazirlikka kim rahbar bo‘ldi
Prezident energetika vazirini almashtirdi: Sherzod Xo‘jayev O‘zbekiston energetika vaziri etib tayinlandi
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev energetika vaziri Jurabek Mirzamaxmudovni lavozimidan ozod etish to‘g‘risidagi farmonni imzoladi. Vazirlikka yangi rahbar etib Sherzod Xo‘jayev tayinlandi. Shu munosabat bilan u Energetika bozorini rivojlantirish va tartibga solish agentligi direktori lavozimini tark etdi.
Jurabek Mirzamaxmudov 2022 yil sentyabr oyidan buyon Energetika vazirligiga rahbarlik qilib kelgan. Bungacha u «O‘zatom» agentligi hamda «O‘zkimyosanoat» kompaniyasiga rahbarlik qilgan.
Sherzod Xo‘jayev nomzodi Oliy Majlis Qonunchilik palatasi deputatlari tomonidan ma’qullandi. U 2019-2023 yillarda energetika vazirining o‘rinbosari lavozimida ishlagan.
2023 yil yanvar oyida energetika inqirozi fonida amalga oshirilgan keng ko‘lamli kadrlar o‘zgarishlari vaqtida Xo‘jayev vazir o‘rinbosari lavozimidan ozod etilgandi. O‘shanda Toshkentning sobiq hokimi Jahongir Ortiqxo‘jayev, «Issiqlik elektr stansiyalari» kompaniyasi rahbari Farhod Abdurahmonov hamda yana bir qator mansabdorlar ham lavozimidan chetlatilgan edi. Endilikda Sherzod Xo‘jayev energetika sohasiga vazir sifatida qaytdi.

Президент освободил министра энергетики: кто возглавил ведомство вместо Мирзамахмудова
Президент сменил министра энергетики Узбекистана: Шерзод Ходжаев возглавил Минэнерго вместо Журабека Мирзамахмудова
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев подписал указ об освобождении Журабека Мирзамахмудова от должности министра энергетики. Новым руководителем ведомства назначен Шерзод Ходжаев, который в связи с новым назначением покинул пост директора Агентства по развитию и регулированию рынка энергетики.
Журабек Мирзамахмудов возглавлял Министерство энергетики с сентября 2022 года. До этого он руководил агентством «Узатом», а также компанией «Узкимёсаноат».
Кандидатура Шерзода Ходжаева была предварительно одобрена депутатами Законодательной палаты Олий Мажлиса. В 2019-2023 годах он занимал должность заместителя министра энергетики.
В январе 2023 года, на фоне энергетического кризиса, Ходжаев покинул пост заместителя министра в рамках масштабных кадровых перестановок. Тогда же были отправлены в отставку бывший хоким Ташкента Джахонгир Артыкходжаев, глава компании «Тепловые электростанции» Фарход Абдурахманов и ряд других чиновников. Теперь Шерзод Ходжаев вновь возвращается в руководство энергетической отраслью, уже в статусе министра.