Prezident Shavkat Mirziyoyevga pensiya tizimini isloh qilish bo‘yicha takliflar taqdim etildi. Islohotning asosiy maqsadi kelajakdagi pensiyalar miqdorini oshirish hamda jamg‘arib boriladigan pensiya tizimini rivojlantirishdan iborat.
Takliflarga ko‘ra, pensiyani hisoblashda inobatga olinadigan ish haqi davri 5 yildan 20 yilgacha uzaytiriladi, past daromadli davrlar esa hisob-kitobdan chiqariladi. Shuningdek, 2027-yildan boshlab pensiyani hisoblashda inobatga olinadigan maksimal ish haqi 6 mln so‘mdan 6,6 mln so‘mgacha oshirilishi rejalashtirilmoqda.
Bundan tashqari, jamg‘arib boriladigan pensiya tizimini kengaytirish taklif etilmoqda. Oylik maoshi 7,6 mln so‘mgacha bo‘lgan fuqarolar ish haqining 5 foizini jamg‘arib boriladigan pensiya hisobiga yo‘naltirsa, davlat qo‘shimcha ravishda 2,5 foiz mablag‘ ajratadi. Maoshi 7,6 mln so‘mdan yuqori bo‘lgan fuqarolar uchun esa to‘langan ijtimoiy soliqning 1 foizini shaxsiy jamg‘arib boriladigan pensiya hisobiga o‘tkazish taklif qilinmoqda.
Dastlabki hisob-kitoblarga ko‘ra, yangi tartib kuchga kirgach, pensiyaga chiqadigan fuqarolarning pensiyasi o‘rtacha 8 foizga oshishi mumkin.
Prezident islohotni keng jamoatchilik muhokamasiga qo‘yish, xalqaro tajribani o‘rganish va tegishli qonun loyihasini tayyorlash bo‘yicha topshiriq berdi.

Президенту Узбекистана представили предложения по реформированию пенсионной системы. Одной из главных целей изменений является повышение размера будущих пенсий и развитие накопительной пенсионной системы.
Согласно предложениям, период заработка, учитываемый при расчете пенсии, планируется увеличить с 5 до 20 лет, а годы с низким доходом исключить из расчета. Кроме того, с 2027 года максимальная заработная плата, учитываемая при расчете пенсии, может быть увеличена с 6 млн до 6,6 млн сумов.
Также предлагается расширить накопительную пенсионную систему. Для граждан с зарплатой до 7,6 млн сумов государство сможет дополнительно перечислять 2,5% на накопительный пенсионный счет при условии, что сам гражданин будет направлять туда 5% своей заработной платы. Для граждан с более высокой зарплатой предлагается перечислять 1% уплаченного социального налога на их личные пенсионные счета.
По предварительным расчетам, новый порядок позволит увеличить размер пенсий для граждан, которые будут выходить на пенсию после вступления реформы в силу, в среднем на 8%.
Президент поручил провести широкое общественное обсуждение реформы, изучить международный опыт и подготовить соответствующий законопроект.