O‘zbekistonda talabalarga oliy ta’lim diplomini atigi uch yil ichida olish imkonini beradigan yangi ta’lim tizimi joriy etilmoqda. Gap ta’limning turli bosqichlari o‘rtasida uzviy bog‘liqlikka asoslangan yangi model haqida ketmoqda.
Yangi tizim qanday ishlaydi? 9-sinfni tamomlagan o‘quvchilar yana ikki yil maktab, litsey yoki texnikumda tahsil oladi, shundan so‘ng esa hamkor oliygohda uch yil o‘qiydi. E’tiborlisi, ayrim holatlarda bitiruvchilar xorijiy diplom olish imkoniyatiga ham ega bo‘ladilar.
Yangiliklar texnikum bitiruvchilariga ham taalluqli bo‘ladi. Ular universitetlarga qisqartirilgan dastur asosida o‘qishga kirish imkoniyatiga ega bo‘ladilar.
Bundan tashqari, xorijiy oliygohlarga shartli ravishda qabul qilingan talabalarni O‘zbekistonda ta’limning bir qismini tamomlaganidan so‘ng chet eldagi universitetlarga o‘tkazish rejalashtirilmoqda. Yangi tizim talabalar uchun ta’lim yo‘lini yanada moslashuvchan va qulay qilishga qaratilgan.

Официально: в Узбекистане диплом вуза можно будет получить всего за 3 года
В Узбекистане внедряют новую модель образования, которая позволит студентам получить диплом вуза всего за три года обучения. Речь идёт о системе, выстроенной по принципу последовательного перехода между уровнями образования.
Как будет работать новая схема? После окончания 9 класса учащимся предстоит ещё два года обучения в школе, лицее или техникуме, а затем — три года в вузе-партнёре. Примечательно, что в отдельных случаях выпускники смогут получить и зарубежный диплом.
Изменения коснутся и выпускников техникумов. Для них предусмотрена возможность поступления в университет по сокращённой программе обучения.
Кроме того, студентов, которые получили условное зачисление в зарубежные вузы, планируется переводить за границу уже после прохождения части обучения в Узбекистане. Новая система должна сделать образовательные траектории более гибкими и доступными для студентов.
В 2026 году количество желающих поступить в вузы Узбекистана снизилось до 664,6 тысячи человек — это самый низкий показатель за последнее десятилетие. Снижение числа абитуриентов может повлиять на уровень конкуренции.