Messi JCH-2026 "Oltin to‘p"ini final natijasidan qat’i nazar qo‘lga kiritadi — The Touchline
Xalqaro futbol federatsiyasi (FIFA) texnik qo‘mitasi 2026-yilgi jahon chempionati yakunlariga ko‘ra topshiriladigan individual mukofotlarni muhokama qildi. The Touchline'ning X ijtimoiy tarmog‘idagi sahifasi xabar berishicha, Argentina terma jamoasi sardori Lionel Messi Ispaniyaga qarshi 19-iyul kuni bo‘lib o‘tadigan final uchrashuvi natijasidan qat’i nazar, turnirning "Oltin to‘p" mukofoti bilan taqdirlanishi haqida qaror qabul qilingan.
E’tiborlisi, bu ma’lumot hozircha FIFA tomonidan rasman tasdiqlangani yo‘q. Agar The Touchline keltirgan ma’lumotlar o‘z tasdig‘ini topsa, Messi hal qiluvchi o‘yin natijasidan qat’i nazar, turnirning asosiy individual mukofoti sohibiga aylanadi. Bu xabar o‘z tasdig‘ini topadimi? Buni finaldan keyin bilish mumkin bo‘ladi.
Argentinalik hujumchi ushbu jahon chempionatida yettita o‘yin o‘tkazib, 8 ta gol urdi va 4 ta golli uzatma amalga oshirdi. Messi avval ham 2014 va 2022 yilgi jahon chempionatlari yakunida "Oltin to‘p" sohibi bo‘lgan.

Технический комитет Международной федерации футбола (ФИФА) провёл заседание, на котором обсуждались индивидуальные награды по итогам чемпионата мира 2026 года. По информации аккаунта The Touchline в социальной сети X, было принято решение вручить «Золотой мяч» турнира капитану сборной Аргентины Лионелю Месси независимо от результата финального матча против Испании, который состоится 19 июля.
Примечательно, что официального подтверждения этой информации со стороны ФИФА пока не поступало. Если сведения The Touchline соответствуют действительности, именно Месси станет обладателем главной индивидуальной награды турнира вне зависимости от исхода решающей встречи. Насколько достоверной окажется эта информация? Ответ станет известен уже после финала.
Аргентинский форвард провёл на нынешнем чемпионате мира семь матчей, в которых забил восемь мячей и отдал четыре результативные передачи. Ранее Месси уже становился обладателем «Золотого мяча» мировых первенств по итогам турниров 2014 и 2022 годов.