Farmatsevtika kompaniyasi Nika Pharm reklama to‘g‘risidagi qonunchilikni buzganligi uchun Rinoksil Formula+ preparatini targ‘ib qilish jarayonida jarimaga tortildi.
Raqobatni rivojlantirish va iste’molchilar huquqlarini himoya qilish qo‘mitasi ma’lumotiga ko‘ra, reklama roligida mashhur tarixiy shaxslar — Amir Temur, Jorj Vashington, Avitsenna, Yuliy Sezar, Alisher Navoiy va Napoleon Bonapart obrazlaridan foydalanilgan. Videoda ushbu tarixiy shaxslar go‘yoki mazkur dori vositasidan foydalangandek taassurot uyg‘otilgan.
Regulyator bunday reklama axloq va ma’naviyat me’yorlarini buzishi, shuningdek amaldagi qonunchilik talablariga zid ekanini qayd etdi. Xususan, O‘zbekiston Respublikasining «Reklama to‘g‘risida»gi Qonuni 16-moddasi buzilgani ta’kidlangan. Ushbu modda reklamada milliy va oilaviy an’analarga, shuningdek umumqabul qilingan axloqiy me’yorlarga zid bo‘lgan obraz va ifodalardan foydalanishni taqiqlaydi.
Tekshiruv yakuniga ko‘ra, hududiy komissiya ma’muriy ish qo‘zg‘atib, kompaniyaga nisbatan jarima qo‘llash to‘g‘risida qaror qabul qildi. Shuningdek, kompaniyaga aniqlangan qonunbuzarliklarni bartaraf etish va kelgusida bunday holatlarga yo‘l qo‘ymaslik bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.

Фармкомпанию Nika Pharm оштрафовали за использование образов исторических личностей в рекламе лекарства
Nika Pharm оштрафовали за рекламу с образами исторических личностей
Фармацевтическая компания Nika Pharm была оштрафована за нарушение законодательства о рекламе при продвижении препарата Rinoksil Formula+.
По данным Комитета по развитию конкуренции и защите прав потребителей, в рекламном ролике использовались образы известных исторических личностей — Амира Темура, Джорджа Вашингтона, Авиценны, Юлия Цезаря, Алишера Навои и Наполеона Бонапарта. В видео создавалось впечатление, что эти исторические фигуры якобы пользовались данным лекарственным средством.
Регулятор признал такую рекламу нарушающей нормы морали и нравственности, а также противоречащей требованиям законодательства. В частности, отмечено нарушение статьи 16 Закона Республики Узбекистан «О рекламе», которая запрещает использование в рекламе образов и выражений, противоречащих национальным и семейным традициям, а также общепринятым моральным нормам.
По итогам проверки территориальная комиссия возбудила административное дело и приняла решение о наложении штрафа на компанию. Также предприятию выданы предписания об устранении выявленных нарушений и недопущении подобных случаев в дальнейшем.