Toshkent davlat yuridik universitetining ayrim yo‘nalishlariga kirish uchun majburiy IQ testi joriy etilmoqda.
Toshkent davlat yuridik universitetiga kirishda IQ test joriy etildi — yangi tartib
O‘zbekistonda yurisprudensiya bo‘yicha ayrim bakalavriat yo‘nalishlariga kirish uchun IQ test o‘tkazish tartibi tasdiqlandi.
Vazirlar Mahkamasining 30.06.2026 yildagi 350-son qaroriga muvofiq, oliy ta’lim muassasalariga qabul qilish tartibiga o‘zgartirishlar kiritilib, Toshkent davlat yuridik universiteti yo‘nalishlariga kirishda IQ test joriy etilishi belgilandi.
IQ test “Xalqaro huquq va qiyosiy huquqshunoslik” hamda “Raqamli huquq” yo‘nalishlariga kiruvchi abituriyentlar uchun o‘tkaziladi.
Ro‘yxatdan o‘tish jarayonida abituriyentlar asosiy huquqiy fanlar bo‘yicha testlar bilan birga IQ testni topshirishni tanlashlari mumkin. Test TDTYU tomonidan xorijiy hamkor tashkilot bilan tuzilgan shartnoma asosida har yili 10-iyulgacha o‘tkaziladi.
IQ test natijalarini baholash va o‘tkazish xorijiy tashkilot talablari asosida amalga oshiriladi.
IQ testdan muvaffaqiyatli o‘tgan abituriyentlar TDTYUdagi mavjud boshqa yo‘nalishlar bilan birga ushbu yo‘nalishlarni tanlash huquqiga ega bo‘ladilar.
Shuningdek, ushbu yo‘nalishlar uchun chet tili bo‘yicha kamida B2 darajadagi sertifikat yoki unga tenglashtirilgan hujjat majburiy talab etiladi.

В Узбекистане утверждён порядок проведения IQ-теста для поступления на отдельные направления бакалавриата по юриспруденции.
Согласно постановлению Кабинета Министров №350 от 30.06.2026 года, в действующий порядок приёма в высшие образовательные учреждения внесены изменения, предусматривающие проведение IQ-тестирования при поступлении на направления Ташкентского государственного юридического университета.
IQ-тест будет проводиться для абитуриентов, поступающих на направления «Международное право и сравнительное правоведение» и «Цифровое право».
При регистрации абитуриенты смогут выбрать прохождение IQ-теста вместе с основным набором экзаменов по профильным юридическим дисциплинам. Тестирование будет организовано ТГЮУ совместно с зарубежной организацией на основании договора и проводится ежегодно до 10 июля.
Оценка результатов и проведение IQ-теста осуществляются в соответствии с требованиями иностранного партнёра.
Абитуриенты, успешно прошедшие IQ-тест, получат право выбирать указанные направления обучения при поступлении, наряду с другими доступными программами ТГЮУ.
Также установлено, что для данных направлений обязательным требованием является наличие сертификата по иностранному языку уровня не ниже B2 или его эквивалента.