Avtomobillar O‘zbekistonda arzonlashishi mumkin: avtomobil importiga qo‘yilgan cheklov bekor qilindi
O‘zbekistonda shaxsiy foydalanish uchun avtomobil importiga qo‘yilgan cheklov bekor qilindi
O‘zbekiston avtomobil bozorida narxlarga ta’sir qilishi mumkin bo‘lgan muhim o‘zgarish yuz berdi. Endilikda jismoniy va yuridik shaxslar uchun avtomobillarni shaxsiy ehtiyojlar uchun olib kirishda amal qilgan yillik cheklov bekor qilindi.
Tegishli qaror Prezidentning 2026-yil 4-iyundagi farmoni bilan tasdiqlangan va allaqachon kuchga kirgan.
Avval 2017-yildan beri amal qilib kelgan tartibga ko‘ra, fuqarolar va kompaniyalar bir kalendar yilida shaxsiy ehtiyojlari uchun olib kirilgan faqat bitta avtomobilga muvofiqlik sertifikati olishi mumkin edi. Ikkinchi avtomobilni olib kirish esa cheklovlarga duch kelardi.
Endi esa ushbu norma bekor qilindi.
O‘zgarishlar g‘ildirakli transport vositalarining xavfsizligi bo‘yicha Umumiy texnik reglamentga kiritildi. Amaldagi talablarga ko‘ra, O‘zbekiston hududida foydalanishga chiqariladigan har qanday transport vositasi belgilangan xavfsizlik standartlariga mos bo‘lishi kerak. Shaxsiy ehtiyojlar uchun olib kiriladigan avtomobillar uchun bu muvofiqlik sertifikati orqali tasdiqlanadi, boshqa turdagi transport vositalari uchun esa transport vositasi turini ma’qullash hujjati talab etiladi.
E’tiborlisi, aynan “yakka tartibda olib kiriladigan transport vositasi” tushunchasi o‘zgartirildi. Ilgari bunday transport vositasi yiliga bir martadan ko‘p olib kirilmaydigan avtomobil sifatida belgilangan bo‘lsa, endi ushbu cheklov normativ hujjatlardan chiqarib tashlandi.
Bu amalda nimani anglatadi? Bir qarashda bu shunchaki texnik o‘zgartirishdek ko‘rinishi mumkin. Ammo aslida u avtomobillarni xususiy tartibda import qilishdagi muhim ma’muriy to‘siqlardan birini bartaraf etadi.
Bu bozordagi narxlarning pasayishiga olib kelishi mumkinmi? Bunday ehtimol mavjud. Avtomobil importi uchun to‘siqlar qanchalik kam bo‘lsa, bozordagi raqobat shunchalik kuchayadi va xaridorlar uchun imkoniyatlar kengayadi. Biroq bu o‘zgarishlarning amaliy ta’siri qanchalik sezilarli bo‘lishini vaqt ko‘rsatadi.
Hozircha esa bir narsani aniq aytish mumkin: qariyb to‘qqiz yil davomida amal qilgan cheklov rasman bekor qilindi.

Автомобили в Узбекистане могут подешеветь: отменено ограничение на ввоз машин
На автомобильном рынке Узбекистана произошло изменение, которое потенциально может повлиять на цены. В стране отменили норму, ограничивавшую ввоз автомобилей для личного пользования одним разом в год как для физических, так и для юридических лиц.
Соответствующее решение закреплено указом президента от 4 июня 2026 года. Документ уже вступил в силу.
Раньше действовало правило, введённое ещё в 2017 году: гражданин или компания могли получить сертификат соответствия только на один автомобиль, ввезённый для собственных нужд в течение календарного года. Хотели привезти вторую машину? Возникали ограничения.
Теперь эта норма больше не действует.
Изменения внесены в Общий технический регламент о безопасности колёсных транспортных средств. Согласно действующим требованиям, любой автомобиль, который выпускается в обращение на территории Узбекистана, должен соответствовать установленным стандартам безопасности. Для автомобилей, ввозимых для личного пользования, это подтверждается сертификатом соответствия, а для других категорий транспорта — одобрением типа транспортного средства.
Примечательно, что именно определение «единичного транспортного средства» и изменилось. Если раньше таким считался автомобиль, который ввозится не чаще одного раза в год, то теперь это ограничение исключено из нормативной базы.
Что это означает на практике? На первый взгляд, речь идёт лишь о технической корректировке документа. Однако фактически она снимает одно из ключевых административных ограничений для частного импорта автомобилей.
Может ли это привести к снижению цен на рынке? Такой сценарий выглядит вполне вероятным. Чем меньше барьеров для ввоза автомобилей, тем выше потенциальная конкуренция и тем больше возможностей появляется у покупателей. Впрочем, насколько заметным окажется эффект, покажет время.
Пока же можно констатировать одно: действовавшее почти девять лет ограничение официально осталось в прошлом.
Представители Малайзии представили в Ташкенте и Алматы возможности делового туризма и MICE для Центральной Азии
Tourism Malaysia и MyCEB впервые представили в Ташкенте и Алматы возможности Малайзии для делового туризма и MICE-индустрии
Tourism Malaysia и MyCEB впервые представили в Ташкенте и Алматы возможности Малайзии в сфере делового туризма (MICE) и рассказали о перспективах сотрудничества с Центральной Азией.